Největší pozornosti se mohou návštěvníci obůrky těšit z měsíčního pratuřího telátka, na Modré od roku 2019 v pořadí už třetího. „Na svět přivedla pratuří matka Goryňa, o váze 400 kilogramů, jalovičku jménem Aura v pondělí 22. března. Při svém třetím porodu na Modré si Goryňa počínala velmi dobře, stejně jako při premiérovém i druhém porodu pratuřích mláďat – býčků,“ raduje se Jiří Kroča, správce Živé vody a její hlavní zootechnik.

Těší se z toho, že po sedmi stech letech přivedli pratuři na Moravě mláďata. Osmicentový pratuří býk Urus s Goryňou z Milovic přivedli na svět v obůrce na Modré už třetí zdravé mládě.

Letecké muzeum v Kunovicích mají děti ve velké oblibě.
Do Leteckého muzea Kunovice poprvé zamířila státní dotace

„První telátko v obůrce na Živé vodě se narodilo 10. dubna 2019. Při slavnostním křtu dostalo jméno Jaroš. Loni 24. dubna, v den svátku Jiřího, přivedla na svět matka Goryňa druhého býčka, kterému jsme dali jméno Juráš. Ve svém mentálním a fyzickém vývoji byl ve srovnání s o rok dříve narozeným Jarošem vyspělejší,“ vzpomíná Jiří Kroča. S úsměvem dodá, že v březnu narozená jalovička Aura vyžadovala od své matky náležitou ochranu a péči.

„Aura, která už váží kolem 65 kilogramů, je tak trochu panovačná. Brzy se osamostatnila a teď už si často jako princezna pyšně vykračuje po obůrce bez doprovodu svých rodičů a bratrů. Matka Goryňa dceru Auru, která si už pochutnává na senu a pase se na zelené travičce, moc nedoprovází. Pouze ji dá napít mléka,“ řekne spokojeně správce Živé vody.

Bezmála půl roku byla v naší zemi kvůli koronavirovým omezením zavřená kadeřnictví. Také v Uherském Hradišti je otevřeli v pondělí 3. května. Vlasové studio Viktor. Zdeňka Studeníková.
Koronavirus jí vzal manžela, a pak musela půl roku čekat na otevření kadeřnictví

Podotkne, že její návštěvníci musí počítat s tím, že ještě nějaký čas se nebudou moci kvůli pandemii covidu nahlédnout na život ryb přes průhledné akrylátové sklo sladkovodního tunelu expozičního jezera. Ve venkovním areálu Živé vody ale mohou lidé obdivovat bohatou výsadbu zeleně. Najdou zde typické moravské biotopy s jejich charakteristickými bylinami a dřevinami, například chřibské prameniště, venkovskou bylinkovou zahrádku či moravní lužní les.