„Nedávno jsem dělal na domě nějaké úpravy a potřeboval jsem se zbavit nepotřebného materiálu. Jeho odvoz v kontejneru mě vyšel na několik tisíc," posteskl si osmatřicetiletý Pavel z Hradčovic. Osobně by podle svých slov uvítal pomoc od obce. Ta však momentálně žádné možnosti nemá, a tak hledá přijatelné řešení spolu s ostatními vesnicemi mikroregionu Dolní Poolšaví.
„O té situaci víme. Každá dědina tady má sběrný dvůr. My sami například dokážeme odebrat plasty, sklo, papír, elektroodpad, železný šrot či velkoobjemový odpad. Bohužel se stavební sutí si prozatím neumíme poradit. Jakýkoliv vývoz kamkoliv do polních cest a podobně nepřichází v úvahu, takže lidé ho bohužel musí zlikvidovat na vlastní náklady," poznamenal starosta Hradčovic Jan Popelka s tím, že by s tímto problémem mohl pomoct mikroregion, neboť s podobnou překážkou se údajně potýká vícero menších vesnic. Právě společné úsilí by podle něj mohlo být cestou k dotacím, které by mohly situaci vyřešit. Podobně to vnímají i v sousedních Veletinách. „Určitě bychom uvítali nějaké společné místo pro svoz stavební suti. V současnosti máme k dispozici kontejner pro omezené množství, ale když třeba někdo bourá barák, je to už horší. Pak se lidé samozřejmě musí toho marastu zbavit sami," konstatoval starosta Veletin Tomáš Trtek. Jeho nápad vnímají pozitivně také v Drslavicích.
„Pokud by se našla vhodná cesta k vyřešení této otázky v rámci mikroregionu, jednoznačně ji podpoříme. Máme dokonce u nás vytipovanou ideální lokalitu pro takové svozové místo," naznačil starosta Drslavic Rostislav Mihel.
Na existenci svozového místa pro komunální odpad nedají dopustit například v Suché Lozi. Ta už zhruba šest let nabízí svým obyvatelům v rámci vlastního sběrného dvora také vymezenou plochu pro uložení stavební suti. „Je to vlastně služba v rámci pětisetkorunového poplatku za odpad, který se platí v každé obci. Až se nahromadí materiál, zhruba jednou za dva roky zavoláme drtičku a suť zlikvidujeme," uvedl starosta Suché Loze Václav Bujáček.
První kroky související s vytvořením společného svozového placu by mohly učinit vesnice z mikroregionu Dolní Poolšaví už tento týden. „V pátek 20. března se uskuteční setkání všech jeho členů. Budou se na něm mimo jiné řešit také letošní investice. Tam by se mělo dohodnout, co konkrétního tento rok uskutečníme," uvedl místostarosta Kunovic Pavel Vardan.
Prozatím si tak obyvatelé vesnic při řece Olšavě musejí likvidaci stavební suti platit z vlastní kapsy.
„Na přání přistavíme jakýkoliv kontejner, kterým disponujeme. Pouze je zapotřebí si o něj zažádat tři dny předem," nastínila možná řešení Alena Vlková ze společnosti Rumpold v Uherském Brodě. Přistavení takového kontejneru se nehradí paušálně, nýbrž od kilometru a váhy. Například za kontejner 5 m³ zájemce zaplatí 28,80 koruy za kilometr, přičemž se mu počítají všechny čtyři jízdy. Naložení a složení kontejneru vychází na dvakrát 152 koruny. Od čtvrtého dne se již hradí nájemné za kontejner ve výši 15 korun na den. Samostatně je účtována také váha odpadu, což přijde na 435 korun za tunu odpadu stavební suti. Ke všemu si pak většina zájemců musí ještě připočíst DPH ve výši 21 procent.