„Dítě jedné z nich se od doby, kdy začalo být očkováno, potýká s exémy, dcera druhé maminky má ze stejných důvodů zase poruchy autistického spektra," informovala za organizátory akce v Uherském Hradišti Jaroslava Krmela Vacková z Traplic. Těch, kterým vadí současný systém povinného očkování, by se v centru města mělo podle jejích slov sejít několik desítek. „Mohu potvrdit, že tato akce je oficiálně oznámena dle všech náležitostí," vyjádřil se pro Slovácký deník v té souvislosti mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Taková setkání se dle pořadatelů konají po celém světě, v České republice se uskuteční podruhé a samotné Uherské Hradiště jej bude hostit vůbec poprvé. „Nejsme odpůrci očkování jako takového, to nepochybně svůj význam má. Spíš nám vadí, že rodiče nejsou dostatečně informováni pediatry, ti jim neukazují příbalové letáky k vakcínám, často také nesdělí, že dítě by mělo být při očkování naprosto zdravé a naopak injekci dostane i při kašli či rýmě, což nadměrně zatěžuje jeho imunitní systém," poznamenala organizátorka z Traplic. Dalším problémem je podle odpůrců údajně také očkování více vakcín najednou. „Očkování proti pneumokoku se dává zároveň s hexavakcínou, takže v jeden den je dítě očkováno proti sedmi nemocem. Nepochybně by bylo lepší tyto dávky rozložit. A zároveň nám vadí zbytečně nadměrné represe ze strany státu. Odpůrci jsou různě perzekvováni, protestující pediatři zbavováni svých licencí, chybí jakýkoliv fond k odškodnění dětí, a hrozná je i úprava, že neočkované dítě nemůže být přijato do školky. Přece nemůžeme dítě vyobcovat z kolektivu jen proto, že neprošlo nějakým očkováním," nastínila řadu dalších kontroverzních záležitostí Jaroslava Krmela Vacková, která má sama u svého dítěte vlastní zkušenosti s nežádoucími účinky po očkování.

Proč je povinné očkování vůbec důležité, vysvětlil před časem ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Má totiž podle jeho slov zcela zásadní význam pro ochranu populace před šířením smrtelně nebezpečných chorob. „Povinným očkováním dosahuje Česká republika vysoké proočkovanosti a kolektivní imunity. Tento stav zároveň chrání i ty lidi, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou nebo se u nich po očkování nevytvořila dostatečná imunita," uvedl ministr zdravotnictví. Ročně se podle něj podaří díky očkování v Česku zabránit až 150 tisícům onemocnění nákazami a až 500 úmrtím na tyto infekce. Navíc se díky tomu podařilo zcela eliminovat například výskyt dětské přenosné obrny a záškrtu.

Povinným očkováním dětí u nás se vloni zabýval dokonce Ústavní soud. Ten potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví může očkování dětí nařizovat a za vyhýbání se této povinnosti má zákonným zástupcům i nadále hrozit pokuta až 10 tisíc korun.

Páteční odpoledne u morového sloupu bude podle organizátorů klidnou akcí, která má prostřednictvím letáků s konkrétními lidskými příběhy problematiku zviditelnit, případní zájemci budou moci zapálením svíčky vyjádřit svůj soucit se zmíněnými dětskými pacienty.

Povinné očkování dětí se u nás řídí platným očkovacím kalendářem. Ten v současné době zahrnuje u kojenců, batolat a předškolních dětí očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, infekcím způsobeným kmenem Haemophillus influenzae typu B a hepatitidě B tzv. hexavakcínou, a očkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Doporučovaným očkováním je pak očkování