Pravé italské těstoviny či anglický hrnek na sladko navíc doplnily diskuze k Pražskému jaru a vystoupení folklorních souborů.

„Nápad vlastně vznikl na popud našeho kolegy ze Slovenska, který k nám jednou zavítal na zabijačkové speciality. Zaujal jej nejenom areál, který máme pro kulturní akce k dispozici, ale také škola působící v Březové. Slovo dalo slovo a dnes tu hostíme mezinárodní fórum a kulinářské týmy z celé Evropy,“ popsal zrod myšlenky pozvat zástupce pětadvaceti evropských obcí do Březové tamní starosta Josef Trecha.

Do klání o nejlepší národní pokrmy se za Česko zapojil i Lopeník, Dolní Němčí či domácí Březová. Ta nabízela zahraničním hostům zabijačkové pochoutky a klasické domácí “magaše“.

„Už jsme z podobných akcí zkušené, takže příprava na akci podobné velikosti nám zabere jenom pár hodin. Jediné, co musíme udělat den dopředu, jsou brambory. Jinak ale všechno děláme ještě ten samý den, kdy to na stánku podáváme,“ prozradila náročnost výroby místní speciality devětasedmdesátiletá Marie Šimková, která společně s dalšími seniorkami reprezentovala Březovou.

Březovské “magaše“
Ingredience:
1kg brambor
0,3kg hladké mouky
Sůl
Máslo
Sádlo
Povidla
Mák

Postup:
Nejprve uvaříme v osolené vodě brambory i se slupkou. Poté je necháme vychladit, oloupeme slupku a najemno nastrouháme brambory do připravené misky na těsto. Se špetkou soli pak brambory hněteme za stálého přimíchávání hladké mouky, dokud není těsto pružné a nelepí se. Bramborové těsto poté vyválíme na tenko, vykrojíme na požadovaný tvar (ve tvaru kola) a z obou stran opečeme na sucho na pánvičce. Každý hotový kus potřeme směsí rozpuštěného sádla a másla a takto hotové “magaše“ navrstvíme na sebe. Po chvilce vychladnutí se “magaše“ potírají nejlépe povidly s mákem, srolují do tvaru palačinek a podávají.