Na dvě stě výstavních andulek z Prahy, Opavy, Bratislavy, Popradu, Nitry, Brna, Přerova a z Vysočiny začal úderem deváté sobotní hodiny posuzovat úspěšný vystavovatel František Lukovič z Bratislavy.

Ne každý člověk ale přesně ví, jak vypadá nebo má vypadat výstavní a anormální andulka. A stejné je to i s pojmenováním, výstavní andulka. Proč právě výstavní a normální andulka? To byla od sobotní 13.hodiny často kladená otázka návštěvníky výstavy

chovatelům andulek. Od nich se dozvěděli, že ta normální andulka je jako nějaký pejsek oříšek, zatímco výstavní je jako šlechtěný „pan pes“.

Ale ve skutečnosti je tomu jinak. Jsou tedy rozdíly mezi normálními andulkami a těmi výstavními. Je však na každém, jakým andulkám se chce věnovat. Je velice důležité, aby se začátečník kontaktoval s dobrým chovatelem výstavních andulek a od něj časem andulky kupoval.

„První mezinárodní výstava, pořádaná loni v Břestku na Slovácku, byla věnovaná nyní už nežijícímu chovateli těchto malých zbarvených krasavců Karlu Šišákovi, který byl za svého života předsedou Klubu chovatelů výstavních andulek v Uherském Hradišti,“ zavzpomínal na něj Mirek Horák a dodal:

„Andulky jsou inteligentní a lze je ochočit a naučit mluvit samečky i samičky, ale ne všechny. Ne každá andulka má k tomu dispozice, ne každá je třeba krotká. Některé jsou plaché, jiné zase třeba stresované. Ze stovky andulek se naučí mluvit třeba jen jedna,“ objasnil chovatel andulek Mirek Horák.

Nejvíc pohárů, čtyři, získal v Břestku Petr Pechar z Prahy, mezinárodní posuzovatel okrasného ptactva specializující se na andulky. Ladislav Groda z Opavy se mohl pochlubit pohárem za nejlepší kolekci světle modrých. Milan Hlůšek z Buchlovic, který chová andulky 15 let, si odnesl z výstavy pohár za šedozelenou skořicovou samici baby.

Nejmladší mezi vystavovateli andulek byla devítiletá Angelika Falser, která se narodila a žila v Itálii. S rodiči a bráškou Maximilianem se před rokem a půl přestěhovali do Břestku.

„Bydlíme sto metrů od sportovní haly, v níž se výstava andulek konala a já se na ní v kleci Akina prezentovala andulkou jménem Flíček, za niž jsem byla oceněna malým pohárem,“ neskrývala radost Angelika, která perfektně mluví česky a maminka Iva Pupíková, rodačka z Velehradu, ji tam denně vozí do základní školy.