Než začaly dívčí nohy šlapat nakrouhané zelí bílé ve velkém sudu, speciálně k tomu připraveném, představily se svým pořadem děti z břestecké mateřinky. Pak se kluci a holky zúčastnili soutěží, které pro ně připravili prezident a viceprezidentka SUT Břestek, Květoslav Trávníček s Janou Smělíkovou.

Sto padesát kilogramů zdravých, čerstvých a očištěných hlávek zelí muži rozpůlili, vyřízli z nich tvrdé košťály a pak je za tónů břestecké cimbálovky nakrouhali. Kluci a holky je postupně přidávali do bečky, v níž je bosýma nohama ušlapávaly zdravé dívčí nožky Barbory Preclíkové, loňské břestecké mladší stárky. Jen tak bylo podle pořadatelů zaručeno, že na povrchu chodidel mladé dívky není plíseň. A při šlapání zelí bylo hodně legrace. Pořadatelé ušlapávané zelí solili, kmínovali, ale v žádném případě nedovolili, aby se do něj přidávaly konzervanty, barviva a chemikálie, které by prodloužily jeho trvanlivost.

„Víc než na zdravé zelí se někteří chlapi těšili, jak budou věnovat péči o nohy mlaďounké ,šlapačky´ před šlapáním zelí a po jeho skončení. Ale stejně jako v předcházejících letech jim tuto radost vyfoukl prezident SUT," řekla s šibalským světýlkem v očích Jana Smělíková.

Šlapání zelí je podle jejích slov velice náročné. Hlavně je ale nutné, vyšlapat z nakrouhaného zelí vzduch. „Když se zelí šlape bosky, zebou při tom nohy. V kunovické Frutě jsem po několik sezon šlapávala zelí v bílých holinkách a ušla jsem tak desítky kilometrů," tvrdila Jiřina Chrástková. Tehdy prý kolovaly takové řeči, že ženy z velkých sudů ani nevylézaly, když se jim chtělo močit. Prostě to prý udělaly přímo do zeleňoučké krouhanky. To ale šlapačka vyloučila.

Zatímco v předcházejících pěti letech našla odvahu ke šlapání zelí Ludmila Kolečkářová z Košíků, letos se k této bohulibé činnosti odhodlala Barbora Preclíková. „Říká se, že dívka, která v sudu šlape svýma nohama zelí, do roka otěhotní, a v Břestku se to prý už vyplnilo. Snad mně to ještě nehrozí," zasmála se šlapačka. Viceprezidentka SUT Jana Smělíková se nechala slyšet, že těhotenskou prognózu při šlapání zelí jí svěřil břestecký písmák a spisovatel František Malík. Ten prý tuto předpověď „vyfoukl" známému sexuologovi Radimu Uzlovi.

Nejlepší prý je, mlsat kysané zelí zasyrova, říkají Břestečtí, protože jakákoli tepelná úprava znamená radikální úbytek vitamínů. „Zelí dnes ušlapané mohou poprvé okoštovat návštěvníci mikulášského večírku. A budou se jim přitom dělat boule až za ušima," řekl Květoslav Trávníček.