Ačkoliv mezi nimi už nemohl být Josef Gottwald (+95), přijali jeho pozdrav a pár krátkých vět.

„Mladá vína jsou krásná svou mladostí, vyznačují se výraznou ovocitostí, květnatostí nebo také svěžestí. Nejsou nijak komplikovaná, proto lákají svou prudkou pitelností. Stará archivní vína pak svůj mladistvý nádech opouštějí právě na úkor nezrálosti. S tou přichází vrstevnatost, komplexita a nádech terciálních tónů,“ řekl by jim Josef Gottwald, jenž za svého života nabádal milovníky vína rozjímat nad každým vzorkem a objevovat kouzlo každého z nich.

Víno je příběh a každá z dvou stovek dvaceti lahví vínem naplněná vyprávěla návštěvníkům ten svůj. Ale vyprávěli je i návštěvníci. Třeba ti, kteří si přijeli pochutnávat na exkluzivních archívních vínech do Dvora pod Starýma horama, a to milovníci vína z Horní Moštěnice.

„Košt archivních vín zasluhoval, aby mu byla věnována zvláštní pozornost,“ zdůraznil Vladimír Martínek, starosta Horní Moštěnice, obce ležící v blízkosti Přerova v Olomouckém kraj. Souhlasně mu přikyvoval jeho místostarosta Jan Ščotka.

Trofeje loni ulovené spárkaté zvěře a šelem nejsou jen památkou na lov.
Odborníci hodnotili trofeje loni ulovené zvěře. Podívejte se

„Společně s Hornomoštěnickými jsme při příležitosti 4. koštu archivních vín založili Řád rytířů vína ve Dvoře a budeme se chovat jako rytíři. V pátek 17. března jsme měli první společné zasedání, na němž jsme představili zbrusu nový meč a štít rytířského řádu,“ svěřil se majitel Vinařství Dvora pod Starýma horama Petr Gottwald.

Dal k dobru, že kvůli covidu se už ve Dvoře pod Starýma horama košt archivních vín nekonal tři roky, ale i ten letošní byl na počet vzorků skromnější, aby Boršičtí nekřížili jiným pořadatelům košty vína.

Archivní vína ze Slovenska, Maďarska, Rakouska, Německa, Česka a Polska byla hodnocena v průběhu výstavy a ve večerních hodinách byli vyhlášeni šampioni?

Návštěvníci usoudili, že titulem a skleničkami s emblémem 4. archivního koštu vín se mohli ozdobit Karel Brázdil, Josef Cukr, Vinařství Vaďura Polešovice, tamní Šlechtitelská stanice vinařská, Lubomír Sláma, Varmuža Kobylí, Jiří Černý a Vladimír Gottwald.

„Jsem rád, že se nám podařila uskutečnit tradiční výstavu vín starších tří let jak definuje archivní víno vinařský zákon). Letos jsme přidali pár mladých vín, a to pro zajímavé porovnání vývoje vín v čase. Vybrali jsme vína z našeho archívu, sháněli jsme je od spřátelených vinařů. Děda běhal s koštýřem po svém sklepě. Demižony schovával od roku 1980 a má jich dobrých pár set,“ dodal s pousmáním Petr Gottwald.