Tamní organizace českého zahrádkářského svazu – sekce vinařů - nabídla návštěvníkům kulturního domu 1107 vzorků bílých, červených a rosé vín od vystavovatelů ze 45 obcí východní a jižní Moravy a ze slovenského Jaroku.

O osm dnů dříve, než se kulturní stánek zaplnil víc než tisícovkou vzorků vín, kolem kterých se v neděli tlačily stovky vínomilců vyzbrojených skleničkami, proběhl běžné veřejnosti skrytý rituál. Bylo jím hodnocení vín stovkou degustátorů za odborného vedení Josefa Bičana z Traplic.

„Na základě jejich hodnocení jsem předal v neděli v 10 hodin keramické pamětní plakety jednačtyřiceti vinařům za nejlépe hodnocená vína v odrůdě. Nevíce bodů, a to 19,4, dostal vzorek Chardonnay z pozdního sběru, ročníku 2016, od firmy BD Sensors Buchlovice, ale také vzorek ryzlinků plus Sauvignonu z pozdního sběru v roce 2017 od polešovických Šoustků,“ informoval předseda boršických zahrádkářů Libor Vranka.

Neskrýval radost, že boršický košt vín je ve Zlínském kraji už několik let na vzorky nejpočetnější a vyznavači vína také nejnavštěvovanější. I letos se Boršičtí vinaři postarali o to, aby si výstavou vín udrželi punc kvality.

Kromě koštování vín si mohli návštěvníci výstavy vychutnat gastronomii snoubící se s víny. Byly to především zabijačkové dobroty a holandské sýry z babické prodejny a další lehké pochutiny. Boršické koštování vína se neobešlo bez spojení se slováckými písničkami v podání cimbálové muziky Pentla.