V Bojkovicích se vyskytl včelí mor. Včelstvo museli okamžitě spálit
Bojkovice - Případ morem napadeného včelstva řeší včelaři v Bojkovicích. Zatím je sice jediný, přesto mnozí z nich netrpělivě čekají na výsledky průzkumu, zdali a případně nakolik se choroba začala šířit regionem. Na tuto neléčitelnou nákazu totiž pro majitele úlů platí jediné radikální řešení. Vše spálit.
Ztráty údajně nejsou velké
„Bylo vyhlášeno jedno ohnisko zasaženého včelstva, které bylo spáleno. Další výskyty a vzorky jsou vyšetřovány, nicméně se kolem Bojkovic utvořilo ochranné pásmo, pro nějž platí specifické podmínky v chování rojů," informoval předseda spolku Českého svazu včelařů v Bojkovicích Otakar Savara. Přestože ztráty nejsou zatím nijak velké, první výskyt ohniska moru zavdává místní organizaci důvody ke znepokojení. Jednou z příčin nákazy by však údajně mohla být i lidská chyba. Tu však Otakar Savara vylučuje. „Rozhodně se nejednalo o zanedbanou péči. Chovatel, v jehož úlech byla nákaza prokázána, je velmi zkušený. Sám mám podezření spíše na přenos choroby z jiného ohniska, a to z nedaleké obce Kladná Žilín. Pravděpodobně došlo k zalétnutí včel do této lokace," uvedl Otakar Savara. V obci Kladná Žilín totiž podle jeho slov bylo ohnisko moru zjištěno již druhým rokem po sobě.
Co prakticky ochranné pásmo a ohrožení včelstev pro místní chovatele znamená, vysvětlil ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík. „V případě pozitivně zjištěných nálezů včelstev správa rozhodne buď o kompletní, nebo částečné likvidaci včel, jejich zařízení a včelařských pomůcek. Kolem ohniska vzniká ochranné pásmo s mimořádnými veterinárními opatřeními, a to nejméně po dobu jednoho roku," popsal František Mahdalík klasický postup úřadu.
Zatím se jedná o ojedinělý výskyt
Finanční dopady případného likvidačního procesu nejsou pro dotčené včelaře zanedbatelné, i když jejich velkou část kompenzuje veterinární správa v souladu se zákonem o náhradách nákladů a ztrát. „Mor se negativně projevuje také v produkci medu, a to nejen z důvodů likvidace včelstev v ohniscích, ale také sníženou produkcí infikovaných rojů," doplnil František Mahdalík.
Celou situaci bedlivě sleduje také předseda okresního výboru Českého svazu včelařů v Uherském Hradišti Karel Hladiš. „Zatím se jedná o ojedinělý výskyt, takže pokud budou dodrženy zásady ochranného pásma, nemusela by se choroba dále šířit. Nadále se však v našem okrese objevuje také varroáza, která postihuje přímo včely. Její předcházení však závisí převážně na pečlivosti a starosti chovatele," uvedl Karel Hladiš.
Mor včelího plodu se podle odborníků z veterinární správy přenáší například při setkávání včel nebo v momentě, kdy včela pozře kontaminovaný med. Mor včelího plodu je nejzávažnější onemocnění včelích larev. Jeho největší nebezpečí spočívá v tom, že spory bakteriálního původce přežívají běžné dezinfekční prostředky a dokonce teploty nad sto stupňů. Napadená larva ztrácí svoji barvu a článkování, její tělo měkne a postupně se mění v lepkavou hmotu.