„Jsem překvapený a dojatý, protože takovou účast jsem vůbec nečekal. Zároveň to vnímám jako jednoznačný signál, že si Bojkovjané svého muzea váží a má smysl to dělat dál,“ řekl ředitel a zároveň jediný zaměstnanec Muzea Bojkovska Tomáš Hamrlík.
Podobný názor má také archeolog Michal Polák, který spolu s Michaelou Zůfalou sestavil archeologickou část muzejních expozic.
„Mimořádně pozitivní je, že Muzeum Bojkovska sídlí kompletně na jednom místě, a taky to, že už není na zámku Nový Světlov. Dobrým tahem jsou krátkodobé výstavy, které se tady budou střídat,“ poznamenal Polák.
Kromě úvodních projevů zazvonili v Muzeu Bojkovska popravčím zvonem ze šedesátých let 17. století, což je jeden z exponátů, který souvisí s někdejším využíváním budovy soudu. Zatímco však v minulých stoletích oznamovalo toto zvonění definitivní konec života odsouzených, v pátek mělo symbolizovat spíše úspěšné zakotvení v nových prostorách a blýskání na lepší časy pro expozice.
„Věřím, že jsme tím krátkým zvoněním zahájili pro Muzeum Bojkovska přívětivější etapu, než byly ty předešlé.
Muzeum Bojkovska letos slaví 80. výročí svého založení a za dobu své existence muselo mnohokrát měnit své působiště, proto se v tom současném očekává trvalejší pobyt. Své vůbec první útočiště nalezlo v suterénu měšťanské školy, z níž je dnes Základní škola T. G. Masaryka.
„V 50. letech 20. století se muzeum muselo ze školy vystěhovat a uvolnilo tak místo jídelně. V roce 1957, respektive v roce 1960 zakotvilo pro změnu na zámku, kde však také postupně měnilo místo svého působení,“ poznamenal Hamrlík.
Zpočátku se tam muzejní sbírky rozprostíraly ve velkých reprezentační sálech, avšak v průběhu rekonstrukce zámku musely exponáty putovat zase zpátky do beden. Znovu otevřena, byla expozice v roce 1984 po ukončení oprav Nového Světlova.
„V roce 1995 se vše opět stěhovalo. Pro změnu ale do nejmenších prostorů zámku, kde kdy bylo muzeum umístěno,“ naznačil ředitel instituce. Co s muzeem bylo nutné řešit po koupi zámku Josefem Novotným na začátku tohoto tisíciletí. Nový majitel totiž podle Hamrlíka od začátku tvrdil, že depozitáře v zámku umístěny nebudou. „Proto od roku 2008 našly místo v prostorách bývalého okresního soudu a mojí snahou bylo soustředit sem i ostatní zázemí muzea a především expozice,“ dokončuje Hamrlík snad už poslední dějství stěhovací odysey Muzea Bojkovska.
Návštěvními dny s výkladem průvodce budou v Muzeu Bojkovska úterý, čtvrtek a neděle.