Medovině a produktům z medu tam přišlo vzdát hold rekordních 1500 lidí z různých koutů Českérepubliky i ze zahraničí.

Doslova k olíznutí bylo 26 vzorků medu z domácí provenience, Turecka, Mexika, Polska, Itálie, Slovenska, Řecka a Maďarska.

Romantické sobotní odpoledne provoněné medem se nemohlo obejít bez vyhlášení výsledků 16. ročníku koštu Král medoviny 2019. Tím se v Archeoskanzenu Modrá stal už podesáté vzorek Antonína Přílučíka z Jalubí.

„Tentokrát to bylo za Medovinu akát barrique. Dvě další medoviny z jalubského vinařství, a to s příchutí skořice a zázvoru, byly poctěny zlatými medailemi a tituly Král medoviny 2019,“ informoval správce archeoskanzenu Lubomír Sláma.

Antonín Přílučík se spokojeností s úspěchem netajil.

Desítky kilometrů měli za sebou věřící poutníci, kteří dorazili v sobotu dopoledne do poutního Velehradu.
Posvátný Velehrad se stal v sobotu cílem pěších poutníků

„Mám radost z toho, že moje medovina lidem chutná. Při její výrobě kladu důraz na to, aby v medovině byl cítit hlavně kvalitní med a pak třeba máta, růže, akát či lípa,“ svěřuje se Antonín Přílučík, jehož hlavní činností je paradoxně vinařství, jemuž se věnuje už čtyřicet let.

Vinný mok se snaží vyrábět moderními způsoby, ale také přitom jít v souladu s přírodou. Každý jeho zásah do vína musí být silně opodstatněný.

„Stejné je to i u medoviny. Mám radost z toho, že ta moje ochucená i neochucená lidem chutná. Medovinu dělám tak, aby byla voňavá, aby její vůně byla zvláštní a výrazná, ne ale natolik, aby přerazila vůni medu. Zásadou je, že příchuť i med musejí být vyvážené,“ svěřuje se Antonín Přílučík. Jeho Medovina růže vzbudila u degustátorů velkou pozornost.

„Ve Francii se z voňavých růží dělají různé voňavky, takže jsem si vypěstoval keř růží od zahradníka Starkla a v roce 2016 jsem na litr medoviny vyluhoval deset květů růže. A na světě byla ta růžová příchuť. Vyluhovaných květů může být i více, ale neměly by přerazit vůni a chuť základní suroviny – medu,“ upřesňuje výrobce medoviny.

Od 11. hodiny až do sobotního večera se návštěvníci medových slavností rozhodně nenudili. V opevněném hradisku probíhala soutěž v hodu oštěpem Modřanské žihalo. Tu opanoval syn velehradského starosty Šimon Mergental.

Tahákem akce byl 10. ročník recesistické soutěže ve stloukání másla družstev. Vítězem máslového klání se stali Mlíčňáci Modré a okolních galaxií. Tečku za medovou akcí byla originální komedie s originální zápletkou s názvem Na ostro, jejímž režisérem byl Robert Bellan.

Burza krojů v Babicích
Jubilejní burza krojů v Babicích přilákala stovky lidí

Co možná o medu zřejmě nevíte?

Matka – královna: je včelí samice s vyvinutými vaječníky. Měří 20 až 25 mm. Za rok naklade 150 až 200 tisíc vajíček.

Trubci: jsou včelí samci, rodící se z neoplozených vajíček

Včely – dělnice: jsou včelí samice se zakrnělými pohlavními orgány. Měří 12 až 14 mm.

Včela létavka navštíví za hodinu asi 800 květů

Na 1 gram medu musí navštívit 7000 květů

Životní dílo jedné včely je půl čajové lžičky medu

V době intenzivní činnosti žije 6 až 8 týdnů

Druhy včelího medu: květový, označuje se také nektarový nebo luční. Medovicový, říká se mu lesní, protože pochází z husté šťávy vylučované hmyzem, který se živí na lesních stromech. Med smíšený – jde o směs květového a medovicového. Dále jsou to medy jednodruhové – řepkový, akátový a lipový