Bitvy o hradiště se zúčastnila více než stovka příznivců historických bojů z celého Česka a zahraničí. Součástí festivalu byly rovněž ukázky dobových řemesel.

Organizátoři akce se letos vrátili k událostem z roku 846, kdy některá hradiště nepřijala nastolení vlády velkomoravského knížete Rostislava. „Ten rozhodl, že odboj je nutno zlikvidovat. Letošní bitva je tedy ukázkou střetu vojáků knížete s odbojným hradištěm,“ řekl dnes ČTK Jaroslav Křivánek ze sdružení Velkomoravané.

Organizátoři podle něj připravují bitvu prakticky celý rok. Vytvářejí například její děj. „Děj a kostra bitvy je daná. Jinak je ale boj volný, k jeho secvičení nám stačila zhruba hodina. Všichni se dobře známe a víme, jak se má bojovat,“ uvedl Křivánek.

Střetu se zúčastnila více než stovka příznivců historických bojů z celého Česka, Polska a Slovenska. Celkově i s doprovodným programem zahrnujícím například ukázky dobových řemesel historický festival čítal přes 200 účinkujících. Akce se uskutečnila popáté.

Skanzen v Modré se nachází v těsné blízkosti poutního místa Velehrad v místě původního velkomoravského osídlení. Napodobuje slovanské opevněné sídliště z doby Velké Moravy. Areál tvoří stavby, jejichž do země zahloubené části mají předlohy ve skutečných archeologických objektech, nadzemní části mají charakter hypotetických rekonstrukcí, které však vznikly na podkladě konkrétních nálezů.