Zatímco někteří lidé seděli z obav koronavirové pandemie doma v křesle a něco pěkného četli nebo sledovali pořady v televizi, na patnáct stovek dospělý i dětí z Česka a Slovenska si přišlo do slovanského opevněného sídliště pochutnat na sladkém produktu včel - medu a medovině – kvašeném staročeském alkoholickém nápoji vyrobeném z medu a vody, ale také různě ochuceném.

Na medovém jarmarku mohli návštěvníci ochutnat vynikající medové pivo, medové perníky zdobené kornoutkovou technikou jalubskou perníkářkou Irenou Burdovou, ale také si koupit medové krémy a vyrobit si svíčku z mezistěn pravého včelího vosku.

Důležitou úlohu sehrávala při sobotním programu mezi stavbami zčásti zahloubenými do země, mající předlohy v replikách skutečných archeologických nálezů, hudební skupina Lončáci z Modré, loutkové divadlo TJ Sokol Uherské Hradiště s pohádkou Popelka, zábavné soutěže, naučné hry pro děti či lukostřelecké klání Modřanské žihadlo.

Jalubští fotbalisté uspořádali 45. ročník koštu slivovic a dočkali se i zápisu do Knihy rekordů ČR.
Jalubský košt slivovice byl zapsán do České knihy rekordů

Romantický odpolední program medové slavnosti se nemohl obejít bez vyhlášení výsledků 17. ročníku koštu Král medoviny 2020. „Už pojedenácté se stalo absolutním šampionem a Králem medoviny Vinařství Antonína Přílučíka z Jalubí, tentokrát za Medovinu akát barrique 2018 a ochucenou medovinu Damascénská růže, ročník 2018. Letos bylo předloženo degustátorům k hodnocení 50 velmi kvalitních medovin z Česka a Slovenska, takže porotci udělili vystavovatelům deset zlatých medailí,“ informoval správce archeoskanzenu Lubomír Sláma.

Král medoviny 2020, Antonín Přílučík, který si z pracovních důvodů nemohl ocenění převzít, se telefonicky svěřil, že má především radost z toho, že lidem jeho ochucená i neochucená medovina chutná. Jeho medovina s názvem Damascénská růže vzbudila u degustátorů i návštěvníků Dne medu a medoviny velkou pozornost.

Pražský výběr vystoupil 28. srpna na festivalu Buchlovské léto, v amfiteátru zámeckého parku v Buchlovicích.
Zubatá i Ropotamo křepčili v Buchlovicích kolem muzikantů Pražského výběru

Na pódiu skanzenu pak vystřídala vítězné producenty medovin čtyři soutěžní družstva – Svaz skanzenových stloukačů másla, Holyška Nedachlebice, Máselňáci a TJ Sokol Uherské Hradiště, aby se zúčastnila 11. ročníku recesistické soutěže, a to ve stloukání másla z kvalitní smetany v máselnicích.

„Soutěžní družstva mohla otestovat stloukání másla podle staletých vesnických postupů. Vítězem se stal tříčlenný tým Holyška z Nedachlebic před kvartetem Svaz skanzenových stloukačů másla, Máselňáky a družstvem TJ Sokol Uherské Hradiště,“ informovala moderátorka máslového klání Tereza Habartová.