Uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha poukázal na to, že letošní listopad je od revoluce prvním, kdy už v Parlamentu nesedí ani jeden komunista. „Dvaatřicet let po revoluci jsme rozhodli, že o budovatelské řeči a zpochybňování minulosti z úst komunistů už není zájem,“ řekl starosta a upozornil na to, že vyrovnávání s historií je složité.

„Není černobílé ani rychlé. Je to proces, který potřebuje čas. I dnes se stále objevují nová jména bývalých spolupracovníků Stb, kteří navzdory své minulosti působí ve svých funkcích,“ poznamenal. Vybídl také přítomné, aby lidé o svých zkušenostech s minulým režimem mluvili se svým okolím a vlastními vzpomínkami doložili, jaká ta nesvobodná doba skutečně byla.

Slovácké divadlo místo plánované premiéry Limonádového Joea zařadí Perfect Days.
Limonádový Joe padl s covidem, budou Perfect Days

Na ztrátu historické paměti českého národa poukázal Josef Ondra z Konfederace politických vězňů. „Dokáže vždy spustit začátek pozitivních změn, ale koncovkou bývá malomyslnost, malověrnost a společenský nezájem. Havlovo heslo o právě, lásce se stalo pro část společnosti nadávkou nebo výsměchem. Hluboká skepse po dvaatřiceti letech prostupuje společností,“ řekl Josef Ondra. Dnes podle něj lidé oslavují tento svátek jen ve skupinkách a spíše protestují za prosazení svých úzkých zájmů.

„Zanedlouho se dočkáme vlády a nechceme od ní slyšet ten lživý slib, ano, bude líp. Jako demokraté si musíme přiznat, že nás čekají léta odříkání a úspor, ano, bude hůř, ale občansky vyspělá a hrdá společnost by tuto výzvu měla přijat a zapojit své své síly k nápravě. Musíme všichni pomoci zhojit šrámy na naší demokracii. Slušností, tolerancí, dodržováním zákonů a ústavy, návratem k poctivosti a pravdě,“ dodal Josef Ondra.

V souvislosti s oslavou svátku 17. listopadu se na uherskohradišťském Masarykově náměstí konalo ve středu odpoledne setkání občanů pod názvem Neztrácíme znovu naši svobodu? Také tam se sešlo několik stovek lidí, kteří poslouchali projevy řečníků o současné nesvobodě v naší zemi.

Vánoční výzdoba Uherského Hradiště v roce 2020, Masarykovo náměstí
Douglaska ze Štěpnic i nazdobené lípy. Jak budou vypadat Vánoce v Hradišti?

„Nepřítel dneška oproti době minulé není zřetelný a není pro všechny stejný. S pravdou se šetří a špičkoví odborníci jsou dehonestováni jen proto, že jdou takzvaně proti proudu. Stát si z našich daní platí i takzvané odborníky na pravdu, kteří rozhodují o tom, co si máme myslet. Naše vláda zapomněla na to, že má konat pro blaho svého lidu,“ upozornil Jan Kosek.

Už téměř dva roky je nám všem podle jeho slov slibován návrat do normálního života, který se ale pořád nekoná. „Selský rozum se vytratil a přednost dostávají stále nesmyslnější nařízení delegovaná z Bruselu, zájmy lobbistů a jejich zisky. Vše samozřejmě pro naše dobro, pro naši bezpečnost. Je ale nutno podotknout jednu věc, a to že budeme zatlačeni jenom tam, kam se zatlačit necháme,“ doplnil Jan Kosek.