„Důvodem úplné uzavírky je oprava havarijního stavu železničního přejezdu,“ informoval ve zpravodaji Veselské listy vedoucí odboru Rozvoje a správy města Veselí nad Moravou Josef Větříček. Za ten mohou především těžké kamiony, které přes přejezd denně jezdí.

Rekonstrukci přejezdu zajistí Správa železničních dopravních cest, z jejíchž peněz se také celá oprava zaplatí. „Předpokládané náklady jsou přibližně tři miliony korun,“ informoval za společnost Jiří Šťastný.

Velká oprava železničního přejezdu přes Hlavní ulici si vyžádá především obnovu podkladních vrstev, odvodnění spodní stavby přejezdu a také rekonstrukci příčného odvodňovacího žlabu, tedy prahové vpusti.

„Na přejezdu dojde k výměně železničního svršku, což je kolejový rošt z pražců, upevňovadel, kolejnic a štěrkového lože. Samozřejmě vyměníme opotřebené pryžové panely, které tvoří přejezdovou vozovku. Ty pak nahradíme novými, opět pryžovými,“ uvedl Šťasný.

Dráhy jsou připravené

Oprava železničního přejezdu ale znepříjemní život hlavně těm, kteří využívají vlakovou dopravu na trati Hodonín-Vrbovce, a také řidičům. Dráhy se už na omezení připravují.

„V úseku vlaky po celou dobu výluky nahradí autobusy,“ uvedla regionální mluvčí českých drah pro Moravu Kateřina Šubová.

Náhradní autobusová doprava povede z Veselí nad Moravou, kde budou autobusy čekat před nádražím, ve Veselí nad Moravou - Zarazicích také u železniční zastávky. Ve Vnorovech se zastávka přemístí na silnici u lékárny a ve Strážnici před výpravní budovu. „Železniční přejezd budou autobusy objíždět ulicí Dražky,“ doplnila Šubová.

Silniční doprava bude svedena po objízdných trasách, a to v obou směrech přes Bzenec a Strážnici nebo Kozojídky a Žeraviny.

Omezení železniční i silniční dopravy začne v pondělí devatenáctého října v sedm hodin ráno a skončí v pátek třiadvacátého října v devatenáct hodin.
Vnorovský železniční přejezd ale není jediný, který přetížená doprava trápí. Podobně je na tom například přejezd v Kyjově, a to v mezistaničním úseku Kyjov - Vlkoš. Leží na konci Havlíčkovy ulice, přes který vede silnice druhé třídy z Kyjova do Milotic.

„Vzhledem k současné finanční situaci počítáme s jeho opravami asi do dvou let,“ uzavřel Šťastný.