Akce, kterou sledovalo zaplněné náměstí, měla jednu drobnou vadu na kráse – drtivá většina přítomných totiž samotné rozsvícení stromu, který dostal jméno Štěpán Šiška, neviděla.

„Sledovali jsme videomapping a vůbec jsme netušili, že už se stromek za námi rožnul. To byla trošku škoda, podle mě se mělo odpočítávat. Jinak to ale bylo hezké, letíme se zahřát svařákem,“ pousmála se Lucie Ondrová.

Návštěvníky, kteří Masarykovo náměstí plnili už dlouho před začátkem programu, pozdravil starosta města Stanislav Blaha.

Vánoční příběh letošního videomappingu, který předcházel rozsvícení stromečku na Masarykově náměstí. /Autor: David Horák

„Chtěl bych všem popřát, abyste si advent opravdu užili, abyste se zklidnili, ponořili se do kruhu svých rodin a abyste ho strávili se svými nejbližšími. Že budete mít pod stromečkem kupu dárků, o tom vůbec nepochybuji. Buďte milí na všechny kolem vás a do nového roku vykročte pravou nohou,“ nechal se slyšet první muž Uherského Hradiště.

Pak už se ujal odpočítávání, se kterým mu pomáhalo i zaplněné náměstí. Už šestky ovšem odpočítání přerušil s poznámkou, že není zhasnuté náměstí. To se ale podle dopředu připraveného scénáře ponořilo do tmy až ve chvíli, kdy se na kostele začal odvíjet videomapping.

Město tentokrát přišlo s novou projekcí, která ukázala dojemný příběh malého chlapce.

„Mělo to betlémské rysy, kdy chlapeček nesl dárky pro právě narozeného Ježíška, po cestě ale narazil na lidi, které chtěl potěšit, a tak jim všechny věci rozdal. Příběh nesl poselství, že je důležité mít srdce na pravém místě a pomáhat lidem, kteří to potřebují,“ vysvětlil Stanislav Blaha.

„Největším darem v životě není zlato, ale pomoc druhému člověku z lásky,“ zaznělo v závěru videomappingu, po němž se rozsvítil vánoční strom.

„Moc se mi to líbilo. Doufám, že takový krásný stromeček budeme mít i u nás ve Starém Městě,“ řekla pětiletá Verunka Baráková, která se rozsvícení přišla podívat s rodiči a sestrou Adélkou.

Poprvé má i příjmeníTřináctimetrový smrk pichlavý, který se stal vánočním stromem Uherského Hradiště, rostl čtyřicet let před rodinným domem v ulici Zahradní u sídliště Štěpnice. Právě toto místo dalo základ jeho jménu. To vybrala odborná komise z návrhů obyvatel města.

„Tipů se nám sešlo pětačtyřicet. Štěpán se tam opakoval hned několikrát, ale vítězem se stal návrh paní Ludmily Tománkové, která u něj uvedla i příjmení Šiška, což odkazuje na bohatou úrodu šišek, které strom zdobí,“ uvedla Markéta Macháčková z Klubu kultury, který soutěž pořádal společně se Slováckým deníkem.

Hradišťský vánoční strom má tedy poprvé příjmení, po Markovi, Naději a Štístku ponese jméno Štěpán Šiška. Autorka vítězného návrhu se může těšit na dárek od Klubu kultury.