„Příznivcům lahodného moku nabídneme o Velikonoční neděli k ochutnání opět největší počet vzorků vín ve Zlínském kraji, které s týdenním předstihem před 55. ročníkem výstavy vzorků vín hodnotí dnes ve dvaadvaceti komisích 88 degustátorů,“ odtajnil modus degustace předseda boršické organizace zahrádkářů, sekce vinařů, Libor Vranka.

Smutnil, že koronavirová epidemie zhatila v obci v letech 2020 a 2021 dva ročníky koštu vín.

„Vyznavači lahodných vinných moků, v nichž je uchován jas a teplo slunce, si jistě povšimnuli, že dnes zasednuli k degustaci vín v moderně rekonstruovaných vnitřních prostorech kulturního domu. Omlazení kulturního stánku, na nějž jsme získali 85procentní dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj ČR, přišlo na osm a půl milionů korun,“ pochlubil se boršický starosta Roman Jílek, jeden z členů degustační komise.

Košt slivovice v Ostrožské Lhotě
Košt slivovice v Ostrožské Lhotě: plný sál lidí, rekordní počet vzorků

„Dvě stě sedmdesát vystavovatelů se na Velikonoční výstavě vín bude prezentovat 622 vzorky bílých, 212 červených a 46 rosé vín. Nejstarší vinný vzorek k ochutnání bude z ročníku 1990. Nejvíce budou na výstavě zastoupeny Ryzlinky rýnské. Těch bude 62 vzorků, 55 bude Chardonnay a 52 Hibernalů,“ svěřil se šéf boršických vinařů Libor Vranka.

Prozradil, že porotci měli na hodnocení každého vzorku dvě minuty. Po jejich uplynutí zazněl v sále gong a nalévači začali se vší noblesou nalévat degustátorům vzorky vína a vyzývali je k jejich ochutnání a hodnocení.

Libor Vranka se netajil tím, že boršické Velikonoční výstavy vín si získaly u milovníků vinného moku ve Zlínském kraji dobrou pověst a ročně na ně zavítá kolem sedmi stovek lidí. Ti mohou ocenit, že bílá a růžová vína budou v průběhu výstavy v chladicích boxech.

Při zahájení výstavy, tedy v 10 hodin o Neděli velikonoční, vyhlásí pořadatelé pouze 40 šampionů v odrůdách.

„Absolutní šampiony už několik let nevyhlašujeme. Návštěvníci koštu se mohou těšit na to, že jim bude ke koštování vína vyhrávat cimbálová muzika Pentla. Protože s vínem se snoubí dobré jídlo, mohou návštěvníci koštu vín ochutnat v našem bufetu moderní gastronomii,“ láká na nedělní košt vína předseda boršických vinařů a zahrádkářů.

Dodá, že i po dvouletém nekonání výstav vín, které zhatil covid, se v neděli Boršičtí vinaři postarají o to, aby si tou letošní výstavou udrželi punc kvality.