„V posledních letech k nám přicházejí po dnech volna už jen tak tři až čtyři štěňata, která se stala nechtěným dárkem a u kterých noví páníčci zjistí, že jsou nejen zdrojem radosti, ale i povinností. Takový počet však není nijak závratný,“ uvedla provozní s tím, že zatím tedy žádný takový nevhodný dárek do útulku letos nepřibyl.

Podotkla, že stav se v útulku vždycky trochu zvedne ještě kolem Silvestra, kdy vyděšená zvířata utíkají kvůli ohňostrojům od svých majitelů. „Týká se to tak pěti šesti psů, kteří se zaběhnou, a někdo je k nám přiveze. Pro ty si však většinou jejich majitelé přijdou,“ vysvětlila Ottová. Podle ní se prý spíše ve většině lidí probouzí soucit a místo toho, aby se zvířat zbavovali, kolikrát si přijdou v této době třeba i pro starého psa.

„Takhle teď od nás odešel desetiletý afghánský chrt Chris. Velmi těžce nesl ten pobyt tady, ale měl štestí. V týdnu před Vánoci se sem přišla podívat jedna paní a zrovna si jej odvedla,“ řekla radostně vedoucí útulku.

Dodala však, že situace se zatím zlepšila pouze o svátcích. Mezi období, kdy je útulek přeplněn, patří naopak začátek prosince.

„Je smutné, že právě před Štědrým dnem se lidé nejvíce zbavují štěňat, která se jim narodila začátkem podzimu a v tomto období začínají být velmi aktivní, a oni nevědí, co s nimi,“ povzdechla si Ottová. Dodala, že takoví lidé je pak někde pohodí a už se o ně nestarají.

„V týdnu od 15. do 21. prosince nám sem přinesli nálezci celkem deset takových opuštěných pejsků. Několik našli v lese u zlínské části Kudlov, další na Havlíčkově nábřeží ve Zlíně a zbytek po okolí města,“ zhodnotila smutně situaci provozovatelka.