Využít by je měli především v zahraničních misích, po výcviku by s nimi měli vyrazit do Afghánistánu. Česká zbrojovka Uherský Brod společně s Meoptou Přerov mají do konce roku 2013 dodat armádě téměř 8000 těchto pušek v hodnotě 1,1 miliardy korun.
První várka zbraní byla do vojenského logistického centra ve Štěpánově dovezena ve 101 kontejnerech. „Touto dodávkou se završil více jak dvouletý proces. Smlouva byla doprovázena řadou technických problémů. Podepisovali jsme ji v roce 2010, první dodávky jsme se dočkali až letos. Věřím ale, že problémy, které byly zapříčiněny výpadky v rozpočtu, jsme překonali,“ sdělil dnes novinářům ředitel sekce vyzbrojování Pavel Bulant.
Armáda se nových zbraní dočkala po několika desetiletích; nahradí stávající samopal vzor 58. „Nové útočné pušky se do armády dostávají po zhruba 30 nebo 40 letech,“ řekl ČTK ředitel sekce rozvoje sil Bohuslav Dvořák.
Vojákům by měly v zahraničních operacích tyto nové zbraně především ulehčit jejich tamní působení. Dosud totiž museli veškerou munici vozit s sebou. „Díky přechodu na standardní ráži můžeme nyní kooperovat s našimi zahraničními partnery,“ doplnil Bulant. Puška má také více úchytných míst, kde se dá podvěsit například granátomet. Kromě její variability vojáci oceňují i její použití ve dne i v noci.
První vojáci by měli zbraně získat ve druhé polovině srpna a v září. S útočnými puškami se nejprve sžijí, poté budou moci s nimi vyrazit do misí. „Obě brigády budou přezbrojovány paralelně, protože obě plní úkoly v zahraničních operacích. Požadavek je, aby vojáci dostali zbraň co nejrychleji, aby měli dostatečný prostor k tomu se je naučit ovládat a mohli je použít při nasazení v zahraničních operacích,“ řekl ČTK ředitel odboru pozemních sil Ivo Střecha. Zbraň podle něj zvýší i sebevědomí vojáků.
Podle zástupců České zbrojovky trval vývoj několik let. Prošla nejvíce zkouškami za doby testování zbraní, v laboratoři obstála v testech prašnosti, při teplotách minus 50 až plus 50 stupňů. Odborníci využili zkušeností vojáků i požadavky z úkolů v misích. Česká armáda je první, která touto zbraní disponuje.
Zájem o ni má i v Polsko. „Podepsali jsme smlouvu o spolupráci s polskou státní firmou, která dodává zbraně do ozbrojených složek Polska. Polsko nedisponuje podobnou útočnou puškou jako Česká republika nyní a projevilo zájem o spolupráci pro případné přezbrojení. Puška by se podle našeho know-how vyráběla u nich v továrně,“ řekl ČTK obchodní ředitel zbrojovky Ladislav Britaňák. Doplnil, že zbraň bude v nabízena i v jiných zemích.
Celkem má armáda do konce roku dostat 2745 útočných pušek ve standardní verzi a 926 v karabinové verzi. Přejímka zbraní je naplánována do pěti etap až do roku 2013.
Obrana zároveň podepsala kontrakt na dodávku několika stovek samopalů Škorpion a 5500 pistolí. Pořízení nových pušek, pistolí i samopalů je součástí armádního projektu na vybavení „vojáka 21. století“, který vychází převážně z požadavků vojáků nasazených v zahraničních bojových operacích.