Všechna festivalová místa vč. venkovních prostorů měla maximální kapacitu do 500 osob. Asociace českých filmových klubů, hlavní pořadatel Letní filmové školy, udělila Vladimíru Körnerovi, Andrzeji Wajdovi (in memoriam) a Krystyně Zachwatowicz-Wajdové, Hanně Schygullové a Radku Pernicovi Výroční ceny AČFK. Návštěvníci 46. LFŠ vybrali v rámci sekce LFŠ uvádí film Malířka a zloděj (2020), ten AČFK vyšle na začátku roku 2021 do kin. Organizátoři to uvedli v tiskové zprávě.

Ilustrační foto
Kam o víkendu? Na dvojkoncert nebo na workshop?

46. Letní filmová škola od pátečního poledne 7. 8. až do středy 12. 8. 2020 představila filmový program rozdělený do tří hlavních bloků Historie, Současnost, Česko/Slovensko. Uvedeno bylo 94 celovečerních, 7 středometrážní a 63 krátkých filmů ve 161 projekcích, 44 položek odborného program včetně 3 lekcí filmu, 6 divadelních představení, 5 koncertů a 8 výstav. Hosty Letní filmové školy byli Vladimír Körner, Tuvia Tenenbom, Rafał Syska, Bohdan Karásek, Anna Geislerová a přes 200 dalších hostů. Letošní ročník zahájila festivalová premiéra filmu Havel (2020), slavnostní zakončení patřilo světové premiéře filmu Krajina ve stínu (2020).

Výjimečná a nezapomenutelná

„Má velký smysl kulturní akce nejen organizovat, ale především podporovat. Jsem šťastná, že Letní filmová škola celému světu ukázala, že otevřená komunikace, upřímnost, zodpovědnost, respekt, spolupráce a odhodlání tvoří kombinaci, kterou potřebujeme k tomu, aby svoboda dostala šanci a mohli jsme naplno prožívat zázrak zvaný život. I v době covidové. A když toto všechno ještě naplní láska a vděčnost, prostor v nás i kolem nás se naplní až po okraj radostí, nadějí a velkou sounáležitostí. Kultura zcitlivuje, otevírá a spojuje… a přesně taková byla letošní Filmovka. Výjimečná, nezapomenutelná. Mé velké díky patří všem odvážným návštěvníkům, hostům, podporovatelům, obyvatelům města a celému hvězdnému organizačními týmu, pro které to byla mj. velká zkouška vnitřní síly i stavu jejich svobody. Společně teď držíme palce všem, kteří své akce teprve připravují, protože to stojí za to!“ říká Radana Korená, ředitelka festivalu.

Závazek do budoucna

„Je mi velkou ctí na konci 46. Letní filmové školy konstatovat, že nejen proběhla, ale díky našim návštěvníkům proběhla i úspěšně a bezpečně. Znovu se mi potvrdilo, že pořádáme festival pro inteligentní, vnímavé a odpovědné diváky, kteří přemýšlejí nejen o filmu, ale i o světě kolem sebe. Je to pro nás radost, ale i závazek do budoucna, závazek, který se budeme snažit naplnit v programu všech dalších ročníků Filmovky, které ještě přijdou,” říká Iva Hejlíčková, programová ředitelka.

Veřejnost mohla do mapy zaznačit, kde by chtěla, aby se měřila rychlost.
Celorepublikové měření rychlosti. Víme, kde budou hlídky ve Zlínském kraji stát

„Uherské Hradiště se i letos stalo přestupní stanicí do pestrobarevných filmových světů a my jsme šťastní, že jsme divákům mohli při jejich cestách asistovat. Je mi zároveň potěšením oznámit letošního vítěze sekce LFŠ uvádí. Všechny tři filmy získaly od diváků silně nadprůměrné hodnocení, nejlepší celkovou známku si však nakonec vysloužil norský dokumentární dvojportrét Malířka a zloděj. Emocemi nabitý film, který dovedně relativizuje dobro a zlo, bude do českých kin uveden v lednu 2021,“ říká Jan Jílek, programový ředitel.

Bojovali jako lvi

„Letošní Letní filmová škola patří rozhodně k nezapomenutelným. Jednoznačně pro organizátory, kteří jako lvi bojovali za to, aby Filmovka jako jedna z mála velkých kulturních akcí v republice vůbec mohla proběhnout. Dozajista na ni ale budou vzpomínat i návštěvníci, kteří si mohli plnými doušky užívat nespočet filmových delikates, stejně jako bohatého doprovodného programu, kterého se letos jen tak někde nedočkali. Už teď se těším, že se v příštím roce v Uherském Hradišti sejdeme na 47. ročníku Filmovky a pevně věřím, že si ji užijeme bez obav, ve zdraví a naplno!“ říká Stanislav Blaha, starosta města.

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště by měla dle současného plánu začít v pátek 23. července 2021.