Slováckému deníku to potvrdil jak spolumajitel Arcibiskupského zámeckého vína Kroměříž Josef Kadlčík z Hluku, tak i vinařský specialista Pavel Vajčner ze Znojma. „V letošním roce půjde zřejmě o jednu z největších úrod hroznů v novodobé historii. Začaly plodit nové vinice, které byly vysázeny před vstupem do Evropské unie. Pokud jde o kvalitu vína, tak si myslím, že tam, kde nebyly přehnané výnosy, bude určitě velice dobrá. Vína by měla být aromatická, svěží a pikantní,“ soudí Vajčner.

S velmi dobrou úrodou hroznů je spokojen zkušený velehradský vinař a degustátor vinného moku Vojtěch Luža. Ten za smůlu pro vinaře označil chladné počasí od počátku druhé zářijové dekády. „Do 12. září bylo počasí velice příznivé. Pak přišly deště a místo toho, aby září víno vařilo, bylo chladno. Přesto je z dlouhodobého pohledu ten letošní rok, pokud se týká produkce hroznů, rozhodně lepší průměr. Očekávám vína opravdu kvalitní,“ neskrývá radost Luža.
Podobný názor má i František Hrňa z Buchlovic, který vinaří bezmála čtyřicet let. „Produkce hroznů letos závisela na tom, jak se ten či onen vinař o vinici staral. Úrodu letošních hroznů hodnotím jako dobrou. Vína budou určitě svěžejší než v minulých třech letech,“ řekl buchlovický vinař. Podle něj je trendem posledních let soustředit se na vyšší cukernatost vín. Do módy přišla sladká vína. „Letos se ukazuje, že ty kyseliny, které jsou typické pro naši oblast a pro náš názor na víno, se opět do vína vracejí. Cukr se do vína dodá, ale obtížnější je do něj dostat kyseliny. My je umíme udělat a také je do vína dostat,“ tvrdí Hrňa.

Spolumajitel společnosti Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž Josef Kadlčík je s úrodou hroznů na osmi hektarech svých vinic spokojený. „Trumfy v rukávě mělo, jako ostatně každý rok, září. Jenže letos moc nevařilo. Už ani nevěřím tomu, že hrozny, které jsou ještě ve vinicích budou mít vyšší cukernatost. Jak z vinných keřů opadává listí, padá dole i cukernatost,“ poznamenal Kadlčík, který má radost z toho, že kupříkladu u Rulandského šedého naměřil 23,3 stupně cukernatosti. „Vojtěch Náplava, který má dohled nad kvalitou hroznů a vína, mi řekl: „Josefe, vám snad v tom vinohradě pomáhá i Pán Bůh.“

Související článek:

Slunce ve sklenici vinného moku