„Formulář jsem si vytiskl z internetu a vyplnil. Zkusil jsem štěstí a na úřad práce v Uherském Hradišti vyrazil ve čtvrtek, v neúřední den. Šel jsem tam brzy ráno a měl štěstí. Úřad fungoval i v tento den. Jen co jsem opustil kancelář, začaly se za dveřmi tvořit dlouhé fronty,“ popsal situaci Balíček.

Davy žadatelů narůstají na úřadech práce na Uherskohradišťsku i v těchto dnech. Úředníci mají tolik práce, že museli pracovat i o uplynulém víkendu a musí počítat s tím, že do práce půjdou i tuto sobotu a neděli.

Během pracovního týdne totiž nezvládali nápor žadatelů o sociální dávky pro zdravotně postižené, příspěvky na péči nebo dávky hmotné nouze a další. Tito lidé totiž od počátku roku prodloužili fronty nezaměstnaných. Vyřizováním zmíněných dávek jsou totiž nově pověřeny právě pracovní úřady. Situace se k lepšímu nemění ani tento týden a tak, podle vedení krajského úřadu práce ve Zlíně, se úředníci objeví za pracovními stoly i o nadcházejícím víkendu.

„Uplynulou sobotu pracovalo na hradišťském úřadu práce jedenáct zaměstnanců, v neděli pak šest. O nadcházejícím víkendu by se mohlo jednat až o dvacet lidí, z celkového počtu jednapadesáti zaměstnanců. S největším náporem se potýká referát dávek pro zdravotně postižené,“ upřesnil ředitel Krajského úřadu práce ve Zlíně Petr Janíček, který podotkl, že do práce museli o víkendu i úředníci uherskobrodské pobočky.

Reforma sociálního systému znamenala od nového roku dvojnásobný nárůst žadatelů. Od počátku tohoto roku navštívilo Kontaktní pracoviště Uherské Hradiště celkem 5 256 osob, což je průměrně 350 lidí za den. V loňském roce v tomto období to bylo přibližně průměrně za den 160 lidí. S největším náporem práce se potýká referát dávek pro zdravotně postižené. Lidé v největší míře ve 1315 případech žádali o příspěvek na mobilitu.

Změny v sociální reformě znamenaly i zásadní reorganizaci práce na úřadech. Na přetížená pracoviště se přesunuli pracovníci z jiných útvarů, zaměstnanci byli v práci přesčas. „Občanům pomáhají i stážistky, a to nejen v kancelářích, ale i na chodbách ve frontách,“ dodal Janíček.

Úřednice se musely obrnit, někteří žadatelé o dávky totiž neudrželi nápor na nervy a nejednou je počastovali silnými výrazy. „Vážnější incidenty typu fyzického napadení se ale nevyskytly. Objevily se ale slovní útoky, které pramenily zejména z přehnaných představ žadatelů o nároku na příspěvek či dávku. Přitom se v průběhu řízení mnohdy ukázalo, že nárok v jejich případě nevznikl,“ vysvětlil Janíček a připomněl případ ženy, která nechtěla zahrnout do okruhu společně posuzovaných osob svého druha, jinak otce jejích dětí. Ten s nimi ale žil ve společné domácnosti. „Zdůvodňovala to tím, že s nimi přece není pořád,“ zavzpomínal Janíček.

S reformou sociálního systému nesouhlasí především Národní rada osob se zdravotním postižením. Systém je prý špatně zorganizovaný a není důsledně připravený. Dávky nově vyplácí úřady práce a lidé se zdravotním postižením budou peníze na dopravu dostávat měsíčně a ne ročně. Na počátku letošního roku Národní rada vyzvala postižené, aby zaplavily úřady práce a bojkotovali tak práci úředníků. Na Uherskohradišťsku se ale tato výzva setkala s tristním ohlasem, žadatelé o dávky o ní většinou ani nevěděli.

Nápor na úřadech práce

ÚP UHERSKÉ HRADIŠTĚ:

Od počátku roku 2012: 5 256 žadatelů. Průměr na den: 350 lidí.

Průměr na den v roce 2011: 150 osob.

Nejčastější druh žádostí: na mobilitu (1315 žádostí).

ÚP UHERSKÝ BROD:

Od počátku roku 2012: 7017 žadatel. Průměr na den: 468 lidí.

Průměr na den v roce 2011: 250 osob.

Nejčastější druh žádostí o dávku: na mobilitu (1805 žádostí).