Malířovu tvorbu v uplynulých týdnech obdivovali představitelé českého státu i kardinálové Vlk a Duka, ale i krajané žijící v USA, kteří přijeli na návštěvu vlasti. Zájem je v posledních týdnech tak velký, že expozici v Praze se organizátoři rozhodli prodloužit.

„Kvůli zájmu veřejnosti výstavu o týden protáhneme. Potrvá tedy až do 29. ledna. Uděláme i dva dny otevřených dveří, kdy bude návštěva úplně zdarma. Budou to dvě středy, a to 18. ledna a 25. ledna,“ uvedl Petr Vašát z Nadace Moravské Slovácko a Galerie Joži Uprky ve Veselí nad Moravou, které jsou iniciátory výstavy ve spolupráci s Národní galerií v Praze.

Výstava děl Joži Uprky, nazývaného Evropan slováckého venkova, byla v podobném rozsahu a pojetí k vidění jen jednou, a to v roce 1932. Nyní v Praze visí 140 obrazů, z toho je 80 olejomaleb. K vidění jsou všechna stěžejní Uprkova díla a jedná se tak o průřez celou jeho tvorbou. „Už tehdy byla tak zajímavá, že nad ní převzala záštitu tehdejší vláda. Dnešní výstavu zaštítil předseda Senátu i předseda vlády,“ poznamenal Vašát.

Na konci měsíce díla slováckého výtvarníka ze stěn pražské galerie zmizí. Výstava však poputuje dál. Zřejmě i ke Svatému stolci. „Oba naši kardinálové i vatikánský velvyslanec podpořili myšlenku uspořádat výstavu ve Vatikánu. Papežský stát uvidí Uprkova díla jako součást kulatých oslav příchodu Cyrila a Metoděje v roce 2013,“ prozradil Vašát s tím, že obrazy chtějí vystavovat i v USA. Velký ohlas zanechala Uprkova díla i v arabském světě. Sbírku již dříve hostil palác v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech.

Na panovnickém dvoře se některé obrazy tak líbily, že majitelé dostali nabídku je prodat. Zejména obraz Jaro, jehož dominantou jsou koně a hříbata, byl v hledáčku arabských magnátů a jejich nabídky byly velkorysé.

Uprkova domovská galerie se rodí v hradišťské jezuitské koleji. Její výstavba už jde do finále.

Uprka se tedy vrací do přirozeného centra Slovácka. „Vytvořil skutečně ojedinělé dílo. Jelikož maloval to, co důvěrně znal, mohl si dovolit i jakési autorské prvky či zkratky,“ oceňuje malíře historička umění Marie Martykánová z Uherského Hradiště.

Na výstavě se byl podívat i náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš. „Výstava je moc krásná. V zahraničí bude dobrou prezentací našeho regionu. Krásně představuje historii a řemesla Slovácka. Nikdo je neuměl zachytit tak jako Uprka,“ uvedl Libor Lukáš.