Projekt tento týden na svém zasedání podpořila městská rada. Objekt známý jako „dům služeb“, ve kterém bude netradiční expozice umístěna, v současné době kompletně opravují řemeslníci.

Uprkovy obrazy vlastní skupina Z-Group podnikatele Zdeňka Zemka. Šéf sekretariátu společnosti Ladislav Bednařík prozatím nechtěl žádné podrobnosti ohledně Uprkovy galerie prozradit. „Jezuitská kolej stále ještě není opravena, takže veškeré úvahy o podobě expozice by byly předčasné. Uherskohradišťský starosta a pracovníci stavebního odboru se několikrát sešli s panem Zemkem, žádné další podrobnosti k tomu ovšem nevím,“ podotkl Bednařík. Jak dále uvedl, pokud to prostory v opravené jezuitské koleji dovolí, může tam majitel unikátní série obrazů Zdeněk Zemek umístit až 400 Uprkových obrazů.

Polemizovat o počtech děl ale zástupci hradišťské radnice odmítají. Díla vybere odborný garant expozice a teprve pak se rozhodne o počtu obrazů, které do Uherského Hradiště poputují. „Dáváme přednost kvalitě před kvantitou. V galerii by se měly objevit jen ta nejzdařilejší díla Joži Uprky,“ podotkl místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS). Podle starosty města Květoslava Tichavského bude soubor děl umístěných v opravené jezuitské koleji skutečným unikátem. „Domnívám se, že tak velká expozice prací tohoto umělce není k vidění nikde na světě,“ odhaduje starosta.

Galerie ale nenabídne jen díla Joži Uprky, nýbrž i jeho bratra Franty, dále pak Cyrila Mandela, Antoše Frolky, Františka Bezděka a dalších umělců ze Slovácka.

Podle předběžného průzkumu Slováckého deníku by mohla ojedinělá galerie zvýšit zájem turistů o Uherské Hradiště. „Zatím jsem sice o nové galerii nic neslyšela, ale určitě by mě expozice Uprkových obrazů zajímala. S obrazy tohoto umělce jsem se již setkala.

Myslím, že taková galerie bude pro město znamenat kulturní obohacení,“ nechala se slyšet Lucie Jeglová z Uherského Brodu.

Galerie by podle odhadů vedení města mohla zahájit provoz na přelomu května a června příštího roku.

Záměr na její zřízení ale nepodpořili opoziční zastupitelé. „Vadí nám její velikost. Bývalá jezuitská kolej by měla být opravena a využita tak, aby sloužila širokému spektru lidí. Proto považujeme za zbytečné vyčlenit celé patro tak rozlehlého objektu pro potřeby galerie,“ vysvětlil svůj postoj opoziční zastupitel Antonín Seďa (ČSSD)

Své místo bude mít v opraveném objektu i společná expozice, kterou připraví pracovníci Slováckého muzea se zástupci města. Ta by se měla nacházet v přízemí budovy u Městského informačního centra. „Mělo by se jednat o trvalou expozici mapující historii královského města Uherského Hradiště včetně multimediálního vybavení,“ informoval ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec. Ten také ocenil mimořádnost budoucí Uprkovy galerie. „Obrazy tohoto umělce se v menší míře nachází v řadě galerií, Tato však bude ojedinělá svým rozsahem. Tak velká stálá expozice Uprkových děl skutečně nemá obdoby,“ dodal Frolec.

Kdo byl Joža Uprka

Joža Uprka se narodil v roce 1861 v Kněždubu. Jeho díla vzbuzovala pozornost na výstavách doma i v zahraničí, obraz Pouť u Sv. Antonínka získal v roce 1894 dokonce významné ocenění na uměleckém salonu v Paříži. Umělec pak žil v Hroznové Lhotě, sdružoval kolem sebe moravské a slovenské výtvarné umělce, jejichž společnou výstavu zhlédl v roce 1902 i geniální francouzský sochař Auguste Rodin. Ten navštívil také Uprkovo sídlo v Hroznové Lhotě. V roce 1907 založil Uprka Sdružení výtvarných umělců moravských. Od roku 1922 pobýval na Slovensku v Klobušicích u Ilavy a domů, do Hroznové Lhoty, se vrátil v roce 1937. O tři roky později umírá a je pohřben v rodném Kněždubu. Zdroj: J. Pelikán, web Nadace Moravské Slovácko