To ale neznamená, že jde o nejoblíbenější knihy dospělých čtenářů. „Vliv na to má hlavně to, že studenti mají tyto autory v povinné četbě. Tu si vždycky nejvíce půjčují na začátku pololetí či semestru nebo na jeho konci,“ mínila vedoucí uherskobrodské knihovny Františka Kožíka Věra Lovecká. Právě u nich patřili výše uvedené knihy k top pěti knihám října.

S Loveckou souhlasí i ředitel knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti Radovan Jančář. „Mezi nejpůjčovanějšími knihami je například Máchův Máj nebo Nerudovi povídky, to ale nevypovídá o jejich oblíbenosti,“ uvedl Jančář.

Naopak v knihkupectvích klasika příliš netáhne. „Právě tu si lidé nejčastější půjčují, u nás jsou na prvním místě novinky. Ty se totiž do knihoven dostanou až s několika měsíčním zpožděním,“ uvedl vedoucí Domu knihy Portal Richar Janoušek.

Další nejžádanější tituly v uherskohradišťské knihovně jsou hlavně ty nové. První čtyři místa v žebříčku od letošního ledna zaujala upírská tetralogie americké autorky Stephanie Meyerové Stmívání. „Následuje kniha My děti ze stanice ZOO od Christiane F., publikace o Uherském Hradišti, Farma zvířat Georgie Orwella či Egypťan Sinuhet Mika Waltariho,“ vyjmenoval Jančář. Podle něj jsou nyní oblíbené i knihy Stiga Larssona.

I v Uherském Brodě se do první pětice nejčtenějších knih v posledním roce několikrát dostala upírská sága Stmívání, mezi nejčastěji půjčované knihy patří také Pýcha a předsudek od anglické autorky Jane Austenové. „O prázdninách se nejvíce půjčuje ženská literatura a detektivky, ale lidé obecně v létě tolik nečtou,“ sdělila Lovecká.

Na tom se znovu shodne i s ředitelem uherskohradišťské knihovny. „Léto je pro nás nejslabší, lidé cestují, takže si hodně půjčují mapy či průvodce o turistických zajímavostech. V zimě, kdy je méně volnočasových aktivit venku, nebo když lidé už nepracují na zahrádkách, chodí do knihovny víc. Navíc v tomto období studenti musí psát úkoly do školy, takže knihy potřebují víc,“ řekl Jančář.

Kvůli materiálům ke studiu navštěvuje knihovnu nejčastěji i student Jan Ryšavý ze Starého Města. „Chodím tam asi třikrát měsíčně, hlavně kvůli knihám do školy. Občas si ale přečtu i nějakou beletrii. K mým favoritům se řadí Harry Pottter nebo Idiot,“ přiznal Ryšavý.

Mezi nejčtenější tisk patří podle výpůjčního protokolu knihovny ve slovácké metropoli MF Dnes a Slovácký deník, v Uherském Brodě je Deník na třetím místě.