Hasiči ale řeší problémy s plnými půdami v rodinných domcích. Kvůli senu v podkroví málem shořelo stavení na Morkovicku

Díky pravidelným kontrolám a přesvědčování nájemníků se ale situace podle oslovených požárních techniků výrazně zlepšila a chodby jsou nyní prázdnější. Vážné problémy ale hasičům stále způsobují zaskládané půdy rodinných domů, které se při požárech stávají ohnivou pastí.

Nájemní domy v majetku města ve Zlíně pravidelně prochází požární technik Pavel Kačenka. „Každý dům kontrolujeme minimálně jedenkrát ročně. Pokud někdo nějaké věci na chodbách má, snažíme se ho upozornit domluvou nebo potom písemně. Problémů ale ubývá. Žádné větší teď nemáme. Platí to i o dříve problematickém I. segmentu na Jižních Svazích,“ popsal aktuální situaci Kačenka.

Požární specialistka Zdeňka Zhořová z Uherského Hradiště pravidelně kontroluje domovy důchodců, ústavy a supermarkety na Uherskohradišťsku a na Kroměřížsku. „Únikové cesty, chodby i schodiště jsou všude volné a v pořádku,“ potěšila pozitivní informací.

Také na Vsetínsku je podle oslovených techniků vše v pořádku. „Já chodím po firmách a situace tady ve Valašském Meziříčí je dobrá,“ sdělila požární technička Marie Novosadová.

Některé objekty v kraji pravidelně procházejí i sami hasiči. „Kontrolujeme provozovny, ubytovny, ale například do soukromých rodinných domků vstoupit nesmíme. Kontrolujeme únikové cesty, světelné tabule, fotoluminescenční tabulky, které naznačují směr k východu, i plánky, tedy označení podle normy,“ informoval o kontrolách Vít Rušar z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Hasiči staré haraburdí stále nacházejí. „Lidé na chodby vytahují pračky, skříně, plastové kanystry, sudy nebo květiny a další rozměrné věci,“ posteskl si Rušar. Tyto předměty přitom mohou způsobit vážné komplikace.

„Lidé by si měli uvědomit, že chodba musí sloužit i jako únikový východ. Hodně často je to jediná možná cesta ven na svobodu,“ pokračoval zástupce mluvčího krajských hasičů.

„V případě požáru, kdy dochází k vypnutí elektřiny, je na chodbě tma a bývá i zakouřená. Lidé jsou vzbuzení, dezorientovaní a když je jim přikázána evakuace, mohou najít na chodbách překážky, které jim únik znesnadní,“ doporučil proto nechat únikové cesty volné.

Přetrvávajícím nešvarem jsou podle Rušara především nejrůznějšími věcmi zaskládané půdy rodinných domků. „Například na vesnicích bývá často na půdách uskladněno seno. Naposledy jsme před měsícem hasili střechu rodinného domku na Morkovicku. Začal zde hořet trám po zásahu bleskem a začalo hořet také právě seno. Všechno muselo pryč, hasiči ho museli vyházet,“ popsal Rušar práci navíc.

Že jsou půdy v kraji často skladišti nepotřebných věcí, potvrdil i zlínský kominík Oldřich Bartošík. „Zaskládané půdy jsou skoro všude. Ve městech méně, na vesnicích víc. Většinou na nich lidé uskladňují starý nábytek a na vesnicích seno. Je to potíž, mnohdy se ke komínu nemůžu vůbec dostat a musím přelézat překážky,“ zhodnotil kominík současný stav.

„Nejhorší příklad? Jeden dům na třídě Tomáše Bati ve Zlíně u prodejny s pracovními oděvy. Tam jsou na půdě kóje, všechno je pozamykané a nad podlahou jsou trámy. Dostat se ke komínu je zde velmi náročné,“ doplnil Bartošík.