Vstup je tam na vlastní nebezpečí, stejně jako adrenalinové zdolání věže po žebříku. Z ní je úžasný výhled na Uherskobrodsko, až téměř do Rakouska a do slovenského vnitrozemí. Vrcholem prochází hranice mezi Českou a Slovenskou republikou. Na Jelenec to je pohodlnou chůzí slabých 40 minut od Holubyho chaty, stojící těsně pod 970 metrů vysokým bělokarpatským vrcholem Velká Javořina.

Snaha vedení radnice ve Strání o rekultivaci bývalého vojenského prostoru a turistické využití lokality, se však dlouhodobě míjí účinkem. Po rozdělení Československa tyto nemovitosti sice připadly obci Strání, přesto jí CHKO Bílé Karpaty nepovolilo vytvořit z konstrukce věže a okolí bezpečnou vyhlídku.

Komplikovaná situace 

„Situace kolem Jelence je pořád stejná. CHKO Bílé Karpaty si na svém stanovisku i nadále trvá. Co se bude dít s někdejším vojenským areálem, je zatím v neurčitu,“ řekl Deníku straňanský starosta Antonín Popelka.

Zdroj: Pavel Bohun

Chátrající areál na Jelenci se podle Bohumila Jagoše z CHKO Bílé Karpaty z části nachází na lesním pozemku, který je součástí Národní památkové rezervace (NPR) Javorina. Pozemek je ve vlastnictví České republiky s právem hospodaření pro Lesy ČR.

Vrchol vedle Velké Javořiny je bývalý vojenský prostor.
Rozhledna na Jelenci nad Stráním nebude, odmítá ji CHKO Bílé Karpaty

„V současné době probíhá jednání o převod práva hospodaření k této části pozemku z Lesů ČR na Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR. Je komplikovaný dořešením vlastnictví ke zbytkům budov a staveb, které jsou v majetku Ministerstva obrany Slovenské republiky,“ uvedl Bohumil Jagoš.

Jedinečný ekosystém

Bezzásahový režim NPR podle něj prospívá s tím, že tam mohou nerušeně probíhat procesy rozpadu a opětovného růstu horského lesa.

Řidiči pozor! Semafory ve Chřibech omezí kvůli opravám dopravu až do 9. listopadu
Blíží se konec kolon ve Chřibech. Práce na silnici u Starých Hutí finišují

„Jednotlivé fáze vývoje lesa postupně osídlují i odpovídající rostlinné a živočišné druhy. Bezzásahovost je důležitá k vytvoření klidového území, kde mohou najít vhodné prostředí i ty nejcitlivější druhy na vyrušování. To platí především pro ptáky a savce. V tomto směru má tato lokalita velký potenciál. Z pohledu ochrany přírody je proto celá NPR důležitým klidovým územím, kde není žádoucí zvyšovat jeho turistickou atraktivitu,“ upřesnil na dotaz Deníku Bohumil Jagoš.

Lokalita je mimo jiné významným hnízdištěm strakapouda bělohřbetého či lejska bělokrkého. Podle dlouholeté vedoucí ekoncentra Pantoflíček Vlasty Ondrové, všechno co vede k zachování přírodních památek je pro společnost přínosem.

„Byla by velká škoda, kdyby něco natolik unikátního, jako je prales pod vrcholem Velké Javořiny, mělo zaniknout,“ konstatovala Ondrová.

Rozhledna na Salaši. Ilustrační foto.
Druhá nejpovedenější rozhledna v republice? Ta na Salaši, rozhodli hlasující

NPR Javorina

Chráněným územím byla Javorina vyhlášena už v roce 1933, bezzásahovým územím se stala v roce 2008, ovšem její historie je mnohem starší: neoficiálně ji vyhlásili už v roce 1907 tehdejší majitelé panství, páni z Lichtenštejnu. Buky, jasany, javory i jilmy volně rostou na úpatí Velké Javořiny už téměř 200 let a pokud budou nadále ponechány přirozenému vývoji, rezervace se stane společnou chloubou ochránců přírody a lesníků. Díky tomu, že tam neroste jediný smrk, správci si nemusejí dělat starosti s kůrovcem. Prales tak je jednou z nejzdravějších lokalit v naší zemi.

Někdejší vojenský areál na Jelenci:

Nachází se tam podzemní kryt z roku 1953 s rozměry 11,52 x 11,6 metru, zastavěná plocha je 105 metrů čtverečních. Jedná se o železobetonový bunkr pod terénem, kde jsou tři místnosti. Na místo je vstup na vlastní nebezpečí. Později vedle postavená 48 metrů vysoká věž sloužila od roku 1981 jako retranslační stanice pro komunikační účely. Její provoz skončil v roce 1996, kdy byla telekomunikační technologie odstraněna.