Na 4. ročníku unikátní předvánoční výstavy plastikových, papírových a RC modelů s názvem Modelářský košt 2019, který se konal o první prosincové sobotě v tělocvičně Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti, to potvrdil její učitel, modelář a hlavní organizátor modelářského dostaveníčka Pavel Šupka. 

„Těší nás, že v expozici bylo k vidění 450 plastikových a papírových modelů ve vysoké kvalitě. Prezentovali se na ní modeláři nejen ze Slovácka, ale i z Jáchymova, Ostravy, Karlových Varů či Myjavy, takže předvánoční výstava začíná nabývat mezinárodních rozměrů,“ neskrýval radost Pavel Šupka.

Na pět stovek skalních příznivců z řad modelářů a návštěvníků se mělo na výstavě opravdu na co podávat, ve stáncích s modelářskými potřebami co nakoupit, se známými si o modelářských aktivitách pohovořit. 

V pomyslném svatostánku modelářů se největší pozornosti těšily velké modely vlakových souprav, vypadající téměř jako funkční, speciální realistické modely s názvem dioráma, které navozovaly dojem skutečnosti.

„Velkou renezanci zažívají papírové modely, které starší modeláři znají ze zábavně naučných čtrnáctideníků pro chlapce a děvčata s názvem ABC mladých techniků a přírodovědců, vycházející ve druhé polovině 20. století,“ zalovil v paměti Pavel Šupka, jehož modelářství chytilo svým „drápkem“ ve druhé třídě základní školy a zůstal mu věrný čtyřicet let.

Jako správný modelář má radost z každého zdárně dokončeného modelu. Už vlastní okamžik tvoření je pro něj relaxací.

„Posledním modelem, který jsem vytvořil v měřítku 1:48 a jsem na něj tak trochu pyšný, je v expozici vystavený L-29 Delfín. Protože se proudový letoun vyráběl v našem regionu, mám k němu velmi osobní vztah,“ svěřil se Pavel Šupka, jeden z šesti členů hradišťských plastikových modelářských nadšenců, kteří Modelářský košt 2019 uspořádali.

Jaké lidské vlastnosti jsou kromě vytrvalosti předpokladem člověka, který se modelářstvím zabývá? „Je to činnost, která nemá konce. Chce lásku k historii a technice, trpělivost, tvořivé schopnosti, fantazii, zručnost a pečlivost při práci, kterou je třeba si dobře rozplánovat. Nejdůležitější ale je, najít si volný čas na tvoření,“ vysvětlil Pavel Šupka.

S pousmáním dodal, že manželka s jeho hobby souhlasí. Když ve sklepě tvoří třeba model letounu, je si jistá, že je její manžel doma.