Unikátní, věrnou repliku stroje vyrábí nedakonická společnost Nitara.

„Zabýváme se zakázkovou strojní výrobou převážně kovových mechanických komponentů. Napadlo mě, že bychom mohli klasickou výrobu předmětů určených převážně pro průmysl obohatit o nějakou zajímavost. A protože jsme kraj typický pro slivovici, funkční model historické pálenice se přímo nabízel,“ vysvětlil okolnosti vzniku zajímavého výrobku spolumajitel firmy Nitara Ing. Květoslav Trávníček.

Zaměstnanci firmy Nitara se pustili do výroby limitované série netradičního modelu. Aby celkový efekt výrobku korespondoval s jeho malebným vzhledem, stroj sestavili tak, aby byl funkční. Zájem o něj je mimořádný.

„Většinou ho lidé pořizují jako originální dárek pro příbuzné a přátele. Každá pálenice má výrobní číslo je uložena ve speciální dřevěné krabici s polstrováním. Přiložen je manuál a takzvaný invazní kufřík s odměrkou z ušlechtilé oceli,“ vysvětluje Květoslav Trávníček. Další výbavou kufříku je táhlo, přečerpávací hadička a lopatka s topeništěm. Na přání může majitel unikátní pálenice získat i certifikát se svým jménem a firma mu vygravíruje jeho jméno na přístroj. Také odměrka může nést monogram majitele. Vybavení pálenice doplňují dva „minikyblíky“ pro obsluhu pálenice.

A kam sahá původ mobilních pálenic? Nechme promlouvat historii. „Nikdo nemá kořalky bez daně páliti mimo stavení a pozemky v nichž sám bydlí případně na nich hospodaří,“ praví se v zákonu o lihu z roku 1888. Tento zákon platil ve své době pro Moravu a některé další země tehdejší monarchie. Právě toto nařízení stálo patrně u „modernizace“ některých typů pálenic, u kterých se začaly montovat kolečka. Zatímco kvas musel zůstat na „gruntě“ a tamtéž se muselo uskutečnit pálení kvasu, půjčování aparátů bylo C.K. inspektory tolerováno. A lidé podobné sousedské výpomoci využívali velmi hojně.

Pálenice, jejíž model vyrábí Nitara, se podle pamětníků vyskytovala v podhradí Buchlova. Měla měděný kotlík na necelých dvacet litrů kvasu, topilo se pod ním dřevem. Do chladiče s měděnou spirálou se v „kýblu“ nanosila studená voda, kterou bylo nutné průběžně dolévat. Mezi tím lihové páry proudily přes trubky přestupníku do spirály chladiče a odkapávaly v podobě destilátu do přistavené nádoby.

První pálení se bralo jako „nahrubo“. Vznikala při něm pálenka zvaná “lajtr“ s koncentrací alkoholu kolem třiceti procent. Vzniklý produkt bylo nutné ještě jednou přepálit, aby se zvýšila koncentrace výrobku a oddělily se jednotlivé složky. Nežádoucí „výskočky“, které kondenzovaly jako první, proto žádané „jádro“ a nakonec „dokap“ nevalné chuti a vůně. Cenné „jádro“ se pak ředilo na léty prověřený poměr 50 až 51 procent, při kterém nejlépe vynikly chuťové a aromatické kvality ovocné pálenky. K ředění se používala měkká voda z pečlivě vybrané studánky, aby se výsledný destilát nezkalil.

Výroba modelu pálenice má ale i svá úskalí. Kromě přesného opracování kvalitních slitin a materiálů byla na počátku výroby největším „oříškem“ zhotovení měděné spirály pro průtok tekutiny do chladiče.

„Otvor, kterým protéká, má průměr dva milimetry. Takovou trubičku nebylo možné u nás sehnat a proto jsme ji nakonec museli objednat v Americe. Dodáním tohoto materiálu ale potíže nekončily. Bylo nutné naučit se ji bezchybně stočit do spirály, aby odpovídala původnímu tvaru součásti na přístroji, precizně a bez deformací. Ukázalo se, že nejlepší cestou bude formovat dílec ručně ve speciálním přípravku, kde je celý proces pod kontrolou zkušeného pracovníka.

Pro nadšence, kteří chtějí minipálenici otestovat v praxi, má Trávníček dobrou zprávu. Model pálenice je plně funkční. „Samozřejmě jsme v rámci testovacích zkoušek zařízení vyzkoušeli. Mohu bez uzardění říci, že výsledný produkt je velmi dobrý. Z jednoho kotlíku, který je součástí dárkového balení pálenice, lze vypálit pálenku zhruba po desíti minutách,“ vysvětlil Trávníček.

Za několik měsíců by chtěli zástupci společnosti Nitara v Břestku, kde působí občanské sdružení SUT (Spolek pro udržení tradic), v rámci oslav trnkobraní, představit repliku pověstné mobilní pálenice v původní velikosti. „V tomto případě ale půjde o nefunkční model, abychom se nedostali do křížku se zákonem,“ vysvětlil Květoslav Trávníček.

Nultá premiéra veřejné ukázky ministroje měla úsměvnou dohru. Jeden z prvních modelů mobilní pálenice vzor 1922 s výrobním číslem 004 totiž výrobce věnoval právě Spolku pro udržení tradic. Byl vystaven 4. září loňského roku na akci spolku „Chvála trnce“ a vzbudil nemalou pozornost veřejnosti i novinářů. Nemilým překvapením bylo, že po skončení akce nebyl model k nalezení. Že by krádež? Napadlo organizátory akce. „Vypsali jsme dokonce za nalezení odměnu v podobě flašky, ale bez výsledku.Teprve za několik dní se pálenice s číslem 004 našla. V mrazáku. Unavení pořadatelé ji tam uložili spolu s nejcennějším tvrdým alkoholem…,“ popsal úsměvnou událost Trávníček.

NITARA
Nitara patří mezi vyhledávané výrobce předmětů, u kterých zadavatel klade mimořádný důraz na preciznost a přesnost. Výrobky firmy je proto možné najít v automatech na jízdenky, palubních počítačích, letecké a automobilové technice i lékařských přístrojích. V konstrukční kanceláři Nitary vznikl například i projekt úspěšných „označovačů“ jízdenek pro vídeňské metro. Dlouhodobě spolupracuje s předním designerským studiem Faktu design s.r.o., kde spolupracovali mimo jiné na projektech mobilních ovládacích pultů, průmyslových regulátorů, docházkových terminálů a systémů pro výstavnictví. Z poslední doby mají zakázky pro firmu Cue a.s., která vyrábí špičkové multimediální ovládací systémy, nebo manufakturu italského návrháře Roberta Barletta, Xavian electronics s.r.o., která patří v současné době mezi nejvyhledávanější výrobce zvukové techniky ve světě.