Přestože se nejednalo o masivní únik, plynaři doporučují podobné situace ihned ohlásit. K odhalení první netěsnosti plynového potrubí dopomohla náhoda.

„Tchyně mi volala, že za dobu mé nepřítomnosti zametala za plynovým sporákem a zavadila přitom o nějakou hadici. Doporučila mi, abych překontroloval, zda je vše v pořádku,“ popsal svůj zážitek Chmelař. Na radu své příbuzné prověřil stav plynoměru v bytě a zjistil, že i bez zapnutého plynového sporáku měřič během hodiny vykazuje posun. Kontaktoval proto pracovníky bytového družstva, kteří závadu s pomocí specialisty opravili. O pár měsíců později doporučil kontrolu plynových rozvodů i svým rodičům. „Jaké bylo moje překvapení, když jsme samovolný posun hodin na měřáku zjistili i u nich,“ dodal Chmelař.

Také v tomto případě musel závadu odstranit technik z plynáren. Prověrky plynových rozvodů musí provádět podle zákona jednou ročně majitel nemovitosti. Další průběžné kontroly provádí i pracovníci plynáren. „Je správné, pokud lidé na tyto kontroly nečekají s rukama v klíně a čas od času si pohyb měřicího zařízení sami zkontrolují. Nebezpečný může totiž být i drobný únik plynu. Látka se totiž může nakumulovat v prostoru a explodovat,“ varuje mluvčí plynárenské společnosti RWE Transgas Jiří Bezděk. O tom, že náhodná prověrka v rodině Chmelařových byla namístě, svědčí i výsledky odorizace, kterou loni provedly plynárny.

„Na Uherskohradišťsku jsme měli kvůli podezření na únik plynu celkem 30 výjezdů. To je ve srovnání s normálem dvojnásobný nárůst. Pro srovnání – na Kroměřížsku museli plynaři prověřit ještě o 13 případů více. Všechny výjezdy byly opodstatněné,“ poznamenal Bezděk.

Odorizaci provádí pracovníci Jihomoravské plynárenské společnosti každý rok. „Jedná se o nárazové zvýšení dávkování odorantu za účelem zjištění případných netěsností potrubí plynového vedení. Zemní plyn je bez zápachu, proto se do něho přidává odorant. Pak je možné ho čichem vnímat. Odorant je látka s mimořádně intenzivním a charakteristickým zápachem, který vyvolá rychlou reakci smyslů a přinutí osobu k obrannému jednání,“ vysvětlil Jiří Bezděk, podle kterého má odorizace preventivní charakter a nedochází při ní k přerušení ani omezení dodávky zemního plynu.

Únik zemního plynu ale nemusí odhalit jen odorizace. Pracovníci plynáren doporučují oznámit každé podezření na podobnou závadu. Lidé tak mohou učinit prostřednictvím pohotovostní linky plynáren 1239. Dispečerovi je nutné nahlásit jméno, adresu i telefonní číslo, druh poruchy a orientační body, podle kterých se pracovníci pohotovostní služby dostanou co nejrychleji na místo úniku.