Podle ředitele kliniky Davida Rumpíka je celková úspěšnost v jednom oplodňovacím cyklu 50,1 procenta. „Z embryí odebraných v jeden den se může třeba narodit jedno dítě a ze zamražených pak třeba až po dvou, třech či více letech další,“ ujistil Rumpík. Nedávno tak prý jedna maminka porodila dvojčata, která už mají na světě o pět let staršího sourozence.

Zatím nejdéle skladované embryo, z něhož se narodil rodičům potomek, je dvanáct let. Podařilo se to v Izraeli a podle Rumpíka není tato hranice pro skladování ani zdaleka konečná. „Mohlo by to být i padesát let,“ domnívá se. Nakládání s těmito embryi by však mohlo být problematické například z etického hlediska, protože už by třeba ani nežili jeho rodiče.

Od ledna také klinika zapojila nový přístroj na uchovávání spermatu onkologicky nemocných mužů. „Kdo ještě plánuje potomka, ale má nádorové onemocnění, má možnost nechat si zmrazit sperma. Léčba zářením totiž může poškodit spermiogram,“ poukázal odborník. Několik desítek mužů využilo už dříve starší typ přístroje, podle Rumpíka je ovšem nové zařízení ještě šetrnější.

Ti, kteří jsou pacienty kliniky, budou také brzy místo výtahem, jako dosud, vstupovat dovnitř vchodem novější budovy z 50. let s točitým schodištěm.