Neoficiální místo alternativní kulturní scény k prvnímu lednu definitivně skončilo. Provozovatel Karel Gregor neprodloužil s městem nájemní smlouvu a s konečnou platností i se svým podnikem mizí z Uherského Brodu. K odchodu jej měly přimět rezignace bývalého ředitele Domu kultury Jana Zapletala a bývalé vedoucí kina Máj Lenky Slívové.
„Po většinu času se zdržujeme v Brně, kde je podobných podniků spousta. Když ale na víkend přijedeme ze školy domů, zamíříme navečer právě sem. Nic podobného v okolí nemáme a konec Ulitého Kafé pro mnohé z nás znamená o důvod míň vracet se z Brna domů,“ shodla se pravidelná posluchačka Dagmar Dolinská, sedící u stolu se svými kamarády.
S kavárnou se mohli naposledy rozloučit 30. prosince na závěrečném koncertu skupin Není Němý a Tribe Territory. Podle Karla Gregora výběr právě těchto kapel symbolizuje druh kultury, který Ulité Kafé po celou dobu své existence podporovalo.
„Za tu dobu je těžké něco vypíchnout, nicméně k vrcholům bych počítal určitě kooperaci s festivalem Mišmaš, koncerty Jakuba Cermaqua či Lucie Redlové, ale také obnovení letního kina ve spolupráci s kinem Máj,“ vybral Karel Gregor ze stovek akcí ty, které mu nejvíce utkvěly v paměti.
Problémy s letním kinem
Právě problémy s letním kinem, ale i rezignace Jana Zapletala a posléze Lenky Slívové přispěly k jeho rozhodnutí po Novém roce s městem neprodlužovat nájemní smlouvu.
„Prvním impulzem byla poprava Jana Zapletala, kterého považuji za nadmíru schopného člověka. Definitivní tečkou pak byla pomsta Lence Slívové ze strany Ireny Krejsové, kdy ji sesadila a snížila plat, čímž ji prakticky donutila odejít,“ poukazoval na příčiny konce Ulitého Kafé.
Paradoxně si však na spolupráci s městem nemůže stěžovat.
„Vše se změnilo po veřejné besedě s Janem Zapletalem, kde popisoval vznik dětské knihovny a jeho působení v Domě kultury. Dodnes motivaci radních a opozičních politiků úplně nerozumím,“ vysvětlil Karel Gregor.
Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar jakoukoliv zaujatost vůči Ulitému Kafé odmítá.
„Ty poslední spory, které se vyrojily okolo Ulitého Kafé, považuji za nešťastné a chybu za to určitě nese i Dům kultury. Například při zrušení letního kina nebylo veškeré povolení řádně vyřízeno, což poté bylo záminkou jej přesunout,“ sdělil Patrik Kunčar.
Podle něj však rozhodnutí nepokračovat v provozu kavárny dozrávalo u Karla Gregora delší dobu.
„Přestože se nájemní smlouva chýlila ke konci, nikdo s námi ani nejednal o jejím prodloužení. Neříkám, že problémy posledních měsíců nepřispěly k tomuto rozhodnutí, ale roli hrály pravděpodobně i jiné faktory,“ odmítl označit důvody konce Ulitého Kafé.
Za jednu z dalších možných příčin pak označil stav objektu, v němž kavárna působila.
„Všichni vnímáme, že je třeba s prostorem něco udělat, i proto předpokládám, že se minimálně do šesti měsíců o řešení horšího stavu budovy budeme na zastupitelstvu bavit. Vzhledem ke komunálním volbám ale závazné stanovisko udělá až příští vedení,“ předpokládal Patrik Kunčar.
Irena Krejsová měla kavárnu ráda
Svoji zaujatost vůči Ulitému Kafé odmítá současná vedoucí Domu kultury Irena Krejsová.
„Ve sporu o umístění letního kina jsem pouze dostala mail od rady města, že se kino musí přemístit kvůli chybějícímu povolení. Chápu, že se zákony musejí dodržovat, a tak jsem jej předala Lence Slívové, aby se podle rady města zařídila,“ objasnila.
Přiznává, že měla kavárnu s jejími okrajovými žánry kultury ráda.
„Několikrát jsem ji navštívila a akce jsme jako Dům kultury často zaštiťovali. Osobně mě jejich konec mrzí,“ dodala.