Od uzavření vozovky v Bučovicích pozorují obyvatelé Kunovic výrazné zvýšení provozu. Jelikož je město denně „ucpané“ automobily, řidiči si zkracují cestu přes ulici Pod Valy. Tam je však průjezd zakázán. Tamním obyvatelům přesto pod okny prosviští desítky vozidel za den. Krátká je na vyřešení situace i tamní městská policie.

„Ulice Pod Valy je na začátku i na konci označena dopravní značkou Průjezd zakázán. Řidiči ji nerespektují a ulicí denně projíždí desítky aut a zkracují si tudy cestu. Navíc je tam maximální povolená rychlost třicet kilometrů v hodině. Řidiči tam ale jezdí i více než padesátkou. Stěžovat si příchází stále více občanů,“ uvedl velitel kunovické městské policie Luboš Blaha.

Neukáznění šoféři jezdí ulicí i více než padesátkou

Neukáznění řidiči Pod Valy narušují klid a zvyšují riziko havárie.

„Jezdí tudy šoféři i z jiných okresů a předepsanou rychlost rozhodně nedodržují. Je to nepříjemné a ohrožují hlavně děti, které tudy chodí do školy a ze školy,“ sdělil obyvatel ulice Pod Valy František Fornůsek.

Nejvíce vozidel ulicí projíždí ráno a odpoledne, kdy jezdí lidé do práce a z práce. Strážníci městské policie chodí na místo pravidelně hlídkovat. „Nemá to však žádný efekt. Nonstop tam být nemůžeme, protože na celé Kunovice jsme jen tři a i když rozdáme pokuty desítkám řidičů, rozhodně jich neubývá. Většinou jim dáme blokovou pokutu ve výši pěti set korun. Řada z nich se navíc vymlouvá a chová velice arogantně,“ dodal Blaha s tím, že se nejedná o obyvatele Kunovic, ale řidiče z jiných měst.

„Ulice pod Valy je opravdu velice úzká. Přitom ji lze pohodlně z obou stran objet,“ dodal Blaha.

Strážníci i obyvatelé jsou nyní bezradní. Jeden z nespokojenců už chystá petici.

Obyvatelé jsou ze situace zoufalí. „Už nevíme, co máme dělat. Ulici máme opravenou a tolik vozidel nám ji ničí. Třicetikilometrovou rychlost nikdo z nich nedodržuje a ráno od sedmi do devíti hodin tam projedou desítky vozidel. Svou jízdou ohrožují hlavně desítky dětí, které tudy míří do školy,“ vyjádřil se František Bečica, který se rozhodl zkusit situaci řešit formou petice. „Už ji mám připravenou a jestli se stav nezlepší, obejdu s ní lidi a doručím ji na město. V Uherském Hradišti, kde jsou podobně úzké uličky, mají většinou značku Zákaz vjezdu a Obsluze vjezd povolen. Nejspíš je to účinnější než ta, kterou tady máme my,“ domnívá se Bečica.

Žádný způsob k vyřešení problému nenašel zatím ani starosta Kunovic Jiří Vařecha. Podle něj je jediným východiskem obchvat Kunovic. „S potížemi v ulici Pod Valy momentálně nic nemohu udělat. Strážníci na tom místě už vybrali dost vysokou částku na pokutách a stejně to řidiče neodradilo. Zamezit úplně průjezd ulicí nemůžeme, jsou tam značky Průjezd zakázán a Omezená rychlost. Nic víc není v našich silách,“ uvedl Vařecha. Podle něj bude hustota dopravy ještě narůstat, a proto nevěří ve zlepšení ani po skončení uzavírky silnice v Bučovicích.