Do dobrovolnické úklidové akce odpadků po vesnici i jejím okolí se v sobotu dopoledne, za teplého a slunečného počasí, zapojili na Velehradě děti i dospělí. Místa, která byla potřeba uklidit a úklidem tak přivítat v obci jaro, určil starosta obce Aleš Mergental, ale mohli je navrhnout také dobrovolníci z řad dospělých a dětí.

Když si u radnice zapózovali fotografům, natáhli si rukavice a s pytli vyrazili na veřejná prostranství v obci, do příkopů, potoku Salaška, ale také do okolí poutního Velehradu.

"Prostředí, v němž žijeme, patří nám všem. Je to totiž naše vizitka. Žádnému by nemělo být jedno, jak vypadá,“ řekl po skončení brigádnické akce starosta Velehradu Aleš Mergental. Netajil se tím, že během tří hodin nasbírali dobrovolníci na 20 pytlů odpadků.

Sobota byla pro velehradský sbor dobrovolných hasičů ve znamení sběru starého železa, které lidé vynesli před své domy, nebo těm starým občanům jej hasiči pomohli vynést. Na obecním traktůrku svážel železný šrot Václav Šebesta a hasiči jím naplnili dva velkoobjemové kontejnery. Odměnou brigádníkům byl dobrý pocit z uklizené vesnice.