„Něco takového jsem plánoval už déle. Finální impuls k úklidu ale dali až samotní občané. Stále se totiž objevují nejrůznější připomínky k čistotě ve městě,“ poznamenal brodský místostarosta Petr Vrána.

Jarní úklidy se v minulosti ve městě konaly každý rok. Vždy se ale jednalo o jednorázovou akci, která trvala jeden až dva dny. „Teď jde o to, že jsme si rozdělili město na několik oblastí, které postupně uklidíme. Lidé pak uvidí kompletně čisté město a možná je to inspiruje k tomu, aby sami nepořádek nedělali a čistotu naopak udržovali,“ zmínil místostarosta.

Úklid zástupci města rozvrhli na pět částí, vždy po jednom týdnu. Pořádek už „panuje“ v historickém jádru, jižní části za silnicí I/50 a mezi ulicemi Prakšická, Na Výsluní, Tovární a Pod Valy. V tomto týdnu přichází na řadu sídliště Pod Vinohrady a Neradice, ulice Močidla a úsek východně od ulice Prakšická. Na závěr se úklidové čety přesunou do Havřic, Těšova a Újezdce.

Do čištění svého bydliště se i přes jedinečnost akce lidé podle informací místostarosty příliš nehrnou. Přesto se najdou ti, kterým není vzhled Brodu lhostejný a pomáhají. „Obyvatelé někde dělají hromádky odpadu, které už stačí jen odvézt. Samozřejmě se zapojí jen někteří. Celkově si ale myslím, že úklid zatím probíhá uspokojivě,“ doplnil Vrána.

Kolik investovaných peněz si očista města vyžádá, místostarosta ještě neví. Náklady podle něj ale budou převážně za svoz odpadu.

Generální úklid si pochvalují zejména starší obyvatelé. Vyjít do ulic a posbírat alespoň pár odpadků se rozhodla i Anna Beníčková z Uherského Brodu. „Je to dobrá věc. Takové úklidy se rušit neměly. Když každý zvedne jeden papírek, máme tu úplně čisto,“ míní Broďanka.

Podobnou akci jako v Komenského městě chystají i v Polešovicích. Starosta Michal Zapletal ji plánuje na závěr léta před místními slavnostmi vína. „Takový úklid tady bude taky poprvé. Od Broďanů si proto nechám klidně poradit, jak jej zorganizovat. Místní lidi bych do toho chtěl určitě zapojit,“ prozradil svůj záměr Zapletal.