Nyní, po čtyřech měsících od chvíle, kdy se těžká technika zakousla do nestabilního úbočí, je svah fixovaný pilotovými stěnami a prostorný vjezd do vesnice působí jako z jiného světa. Bez nutnosti přesunu se podařilo vkusně zakomponovat do stavby silnice a kamenných stupňů vyřezávaný historický kříž z druhé poloviny 19. století.

Navíc je téměř hotovo v mnohaměsíčním předstihu, kdy předpokládaný konec akce za 20 milionů korun plánovali v druhé polovině roku 2021.

„Urychlilo se to díky firmě, která se jako vítěz výběrového řízení chopila stavebních prací. Dělali soboty, neděle, od rána do večera a práce zvládli tak, že je stavba z drtivé většiny hotová, zbývají drobné nedodělky v podobě terénních úprav,“ upřesnil starosta Zlámance Jiří Chmela s tím, že se nekonaly žádné více práce a nehrozí tak ani překročení dvacetimilionového rozpočtu akce.

Klidnější spaní tak budou mít sedmdesátiletá Eliška Kučerová a o jedenáct let starší Dalibor Veselý, kteří bydlí v usedlosti pod silnicí, kam se přistěhovali v roce 2003.

„Už tehdy svah ujížděl. Konečně se s tím něco dělá,“ řekla Deníku Eliška Kučerová.

Přiznala také, jaké mívala noční můry z toho, že jim na střeše skončí nějaké auto, pod nímž se utrhne ujíždějící krajnice. To už nyní nehrozí. Svah má být v následujících letech podle starosty pod dozorem specialistů.

„Ti se postarají o geodetická měření a chtějí ho dlouhodobě monitorovat, aby měli jistotu, že se posun úbočí zastavil,“ dodal Jiří Chmela.

Zajímavostí v případě proměny 191 metrů dlouhého úseku důležité přístupové komunikace do Zlámance je to, že její úpravy těsně minuly jednu z nejstarších pamětihodností obce z roku 1874. Tou je od roku 1958 kulturně chráněná památka, kříž pokrytý vyřezávanými reliéfy, jenž vznikl podle knihy Antonína Václavíka s názvem Luhačovské Zálesí. Podle obecní kroniky se jedná o jeden z posledních příkladů dřevěných křížů vyřezávaných na masivním trámu s malovaným plechovým tělem Krista z rukou místního lidového řezbáře.

„Podařilo se nám ho zakomponovat do stavby a tudíž se s ním vůbec nemuselo hýbat, ani jej nikam přesouvat,“ doplnil starosta Zlámance.