Pozorované ztráty zimního včelstva a předběžné odhady aktuálního vývoje napovídají, že by se rok 2015 mohl přiblížit těm nejkritičtějším letům v minulosti. Velký podíl na letošním špatném vývoji má především infekční onemocnění včel varroáza.

Decimuje je varroáza

„Spousta zimních včel uhynula už třeba v listopadu. Vypadá to letos velice špatně. Běžný úhyn je do deseti procent, když bude letos třicet, bude to ještě štěstí. Bohužel to spíš vypadá tak na padesát procent," zoufá si zkušený včelař František Abrhám z Mistřic.

Loňskou zimu mu přežila všechna včelstva. Pamatuje však i dramatické chvíle před více než deseti lety, kdy místy uhynulo až 60 procent včelstev.

Neradostné odhady pro letošní rok včelaři činí na základě rozsáhlých úhynů zimních včel, které by se běžně měly dožít až jarních měsíců. Tyto ztráty budou mít zásadní dopad na samotnou kvalitu přezimování včel, které decimuje varroáza.

Jedná se o problém, který bude letos zřejmě sužovat celou zemi. „Charakter zimy a průběh sezony zatím odpovídají krizovým letům 2007 a 2008, kdy byly doposud největší úhyny včelstev na varroázu a viry. V celé republice tehdy zahynula přibližně třetina včelstev," potvrdil Martin Kamler z Výzkumného ústavu včelařského Dol u Prahy.

Příčinu je podle něj nutno hledat už v loňské krátké a mírné zimě, která ovlivnila takzvanou plodovou přestávku u včel.

Takový průběh zimy naopak svědčil roztoči Varroa destructor, který začal v úlech zdárně parazitovat. „Roztoči mohli v takzvaných zavíčkovaných plodech přežít i případná ošetřování úlů," vysvětlil Martin Kamler.

Včelaři na Uherskohradišťsku tak s napětím očekávají letošní první výsledky. „Zatím je na odhady brzy, momentálně zpracováváme přehledy jednotlivých ztrát, výsledky budou až v únoru. Nicméně situace není příliš růžová," uznal Karel Hladiš, předseda Okresního výboru včelařů Uherské Hradiště.

Vážnost situace neuniká ani krajskému úřadu ve Zlíně, který ve spolupráci se Státní veterinární správou aktuální dění v regionu bedlivě sleduje. Vedení kraje se prý pokusí být včelařům v jejich úsilí o zachování zdravých včelstev v rámci svých rozpočtových možností maximálně nápomocno.

„Pokud by v této oblasti došlo k mimořádně nepříznivé situaci, kraj by ji musel řešit ze svých rezerv. Samozřejmě by o věci musely jednat také orgány kraje, tedy Rada a Zastupitelstvo Zlínského kraje," vyjádřila se za krajský úřad Helena Mráčková.