„Po fšeckém hovno, enom po Galuškovi socha.“ Tímto příznačným Galuškovským výrokem prezentuje vedení uherskoostrožské radnice nápad uctít svého populárního rodáka Zdeňka Galušku vybudováním lavičky s jeho bronzovou sochou v životní velikosti. V těchto dnech tam proto vyhlásili veřejnou sbírku, určenou k financování plastiky lidovému vypravěči a autorovi povídek Slovácko sa súdí aj nesúdí.

Unikátní historická a dřevěná kola dominovala Kulturnímu domu v Podolí.
V Podolí se blýskla kolekce historických bicyklů a dřevěných kol

„Dílo by mělo být umístěno naproti zámku, přímo vedle budovy, kde míval Galuška své holičství,“ prozradil Deníku místostarosta Uherského Ostrohu Tomáš Bravený. Vznikat má za využití 3D technologie.

„Napřed se vytiskne na 3D tiskárně, kdy má tisk trvat zhruba 480 hodin, potom se začne odlévat do takových těch voskových forem a pak bude následovat odlévání z bronzu,“ popsal místostarosta technologický postup vzniku.

Zdeněk Galuška. Jadrný humor, který léčí

Zdroj: Youtube

Galuška bude sedět na lavičce v kroji a návštěvníci si budou moci sednout vedle něj. Autorem díla bude výtvarník Miloš Karásek. „Pokud by se vše podařilo, jak má, chtěli bychom sochu odhalit letos v říjnu na 41. ročníku ostrožských hodů a zároveň v roce Galuškových 111 nedožitých narozenin.

Vizualizace lavičky se sochou Zdeňka Galušky.Vizualizace lavičky se sochou Zdeňka Galušky.Zdroj: Vizualizace MěÚ Uherský Ostroh

Slavný rodák z Uherského Ostrohu se narodil v roce 1913 a je autorem kultovních knih Slovácko sa súdí, Slovácko sa nesúdí, Stařeček Pagáč vyprávjajú a souhrnného vydání Slovácko sa súdí aj nesúdí. Psal také soudničky, maloval a ilustroval.

Jubilejnímu 50. koštu vín ve Vlčnově dominovali šampioni z Boršic a z Dolního Němčí; 6. dubna 2024
Jubilejní 50. košt vín ve Vlčnově ovládli šampioni z Boršic a z Dolního Němčí

Galuškovy knihy převedl do seriálové podoby režisér a scénárista Petr Tuček. Točilo se například v Hluku, Petrově, Pavlově, Svatobořicích-Mistříně, Vlčnově, Veletinách, Vacenovicích, Ostrožské Lhotě i Hradčovicích, tedy veskrze na Slovácku, kam jsou také Galuškovy příběhy zasazeny.

Na stojáka v Uherském Ostrohu? Parodie na hymnu, nekorektní humor i brněnský hantec. Tomáš Matonoha
Na stojáka v Ostrohu? Parodie na hymnu, nekorektní humor i brněnský hantec

Zdeněk Galuška se roce 1935 přestěhoval do Brna, kde strávil většinu svého pětaosmdesátiletého života. Na jeho sklonku se však vrátil zpět na rodné Slovácko. Zemřel 13. února 1999 v Charitním domě svatých Andělů strážných v Nivnici.