V Galerii Panský dům je tak nyní k vidění 71 obrazů Stanislava Žampacha, umělecky tvarované a pískované sklo jeho syna Ondřeje a kolekce 3D tištěných váz WAVE, SPIRAL, ZIGZAG a TOWERS dalšího Stanislavova syna Martina.

Stanislav Žampach vystudoval sochařinu, ale téměř celý život zasvětil práci se sklem. V roce 1990 založil vlastní atelier zaměřený na umělecké tvarování a pískování skla. Nyní se naplno věnuje malování obrazů.

Svou výtvarnou techniku popisuje jako reliéf v obraze tvořený akrylovým tmelem, špachtlí, plátkovými kovy, barvami, doplněný patinováním a malbou.

V průběhu let prošel mnoha etapami, které jeho současný výtvarný projev definovaly. Vyzkoušel nejrůznější postupy od volné grafiky, přes sochařinu v kameni i dřevě, až po práci se sklem.

Magický svět Vlastimila Mahdala na obrazech v hradišťské Galerii s Andělem
Obrazy v hradišťské Galerii s Andělem odhalují magický svět Vlastimila Mahdala

Ondřej Žampach vystudoval design na střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Hned po dokončení školy se zapojil do rodinné firmy, kterou založil jeho otec. Atelier Žampach je zaměřený na umělecké reliéfní pískování skla.

V roce 2018 Ondřej od otce převzal vedení atelieru a pokračuje v rodinné tradici. Jeho prioritou je dodávat na trh novinky, které již sám vytváří, ale také zachovávat starší sortiment. Každodenní výzvou je v posledních složitých letech hledání cest k využití moderních technologií pro zdokonalování kvality výrobního procesu a v neposlední řadě také designu.

V roce 2020 se pustil do vývoje a výroby papírových obalů původně pro potřeby atelieru, ale zájem na trhu jej přiměl navrhovat a vyrábět malosériové obaly i pro jiné firmy.

Průmyslový designér Martin Žampach vystudoval umělecko řemeslné zpracování skla na střední umělecké škole v Luhačovicích. Studium průmyslového designu absolvoval na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a na Akademii výtvarných umění v Krakově.

V zahraničí pracoval pro architektonické studio v brazilské Londrině a pro renomované studio CuldeSac ve španělské Valencii. Martin je také spoluzakladatel design studia PROTOTYPUM.

V minulosti se věnoval zejména práci se sklem a jeho kolekce varného skla KON pro SIMAX  získala ocenění Good Design Award muzea architektury a designu v Chicagu. V současné době ve své práci uplatňuje převážně technologii 3D tisku.