„Na Panský dům se přesune hlavní část našeho zařízení Větrník, bude to blíž k centru a hlavně dětem. Současné pracoviště na Větrné je pro ně příliš daleko,” prozradila ředitelka Sociálních služeb Uherský Brod Marie Vaškovicová.

Nové prostory podle jejích slov přitom hledali několik let. Kromě velké vzdálenosti totiž bylo dosavadní centrum na sídlišti Pod Vinohrady někdy i na hranici kapacity.

„Dnes může být v centru najednou až 20 dětí, po přesunu do nových prostor bychom dle možností rádi přijali dalšího zaměstnance a navýšili kapacitu až na 25 dětí současně,” přiblížila ředitelka plány. Že je o zařízení mezi dětmi zájem potvrzují podle ní výsledky průzkumu, které si nechali udělat na některých brodských školách.

“V současné době se pracuje na bouracích pracích, 95 procent práce je ale pořád před námi,” přiblížila průběh rekonstrukce mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká.

Podle ní zatím platí jak termín dokončení, tak výše nákladů. Součástí rekonstrukce má být také vybudování výtahu, který zajistí bezbariérový přístup nejen do nového centra, ale také do městské knihovny a obřadní síně.

Termín dokončení je stanoven na listopad letošního roku a celkové náklady jsou odhadovány přibližně na 24 milionů korun. 

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Větrník letos oslaví 10 let. Snahou sociálních služeb bude podle ředitelky nejen připomenut výročí, ale také propagovat budoucí centrum na Panském domě. Jednou z cest má být i soutěž pro děti o pojmenování nového zařízení, kterou vyhlásili na začátku března.

„Dosavadní zařízení na sídlišti Pod Vinohrady se pravděpodobně změní v detašované pracoviště a je možné, že později zcela zanikne,“ doplnila Marie Vaškovicová. 

Historie panského domu sahá do začátku 16. století, kdy jej nechal postavit Jan z Kunovic.

Přibližně o století později odkoupili budovu Kounicové, kteří ji za dobu vlastnictví také rozšířili o přístavbu.

V roce 1922 budovu zakoupilo město. V současné době tam sídlí galerie, knihovna, obřadní síň a restaurace.

Část oborů Základní umělecké školy tam sídlila do podzimu roku 2012.

Po tomto datu sídlily nějakou dobu v objektu Technické služby města, jinak byly prostory prázdné.

Autor: Matěj Maděra