„První požadavek byl, abychom ubytovali 31 ukrajinských maminek s dětmi. Ty se nám podařilo dočasně ubytovat v zařízení, které provozujeme v městské části Maršov, kde máme středisko enviromentální péče Domu dětí a mládeže. Devět z nich nyní stěhujeme do ubytování, které jsme jim sehnali jinde a těch zbylých 22 musíme také někam přemístit, protože to enviromentální centrum má od začátku dubna svůj program,“ prozradil Deníku uherskobrodský starosta Ferdinand Kubáník.

Ten vzápětí musel reagovat na zprávu, že se na území města nacházejí další čtyři desítky ukrajinských uprchlíků. V jednu chvíli se podle jeho slov nacházelo v Uherském Brodě až sto uprchlíků.

„Byli ubytováni v ubytovně na Slováckých strojírnách, kde bydlí zaměstnanci převážně z Ukrajiny. Odtud se ale museli přestěhovat, protože ubytovna není přímo určena pro malé děti,“ uvedl starosta další příklad s tím, že se Broďanům postupně daří umísťovat k dlouhodobějšímu pobytu do rodin soukromých zájemců ve městě i v okolních vesnicích.

V těchto dnech budou některé uprchlíky z Ukrajiny stěhovat do Hradčovic. Ke krátkodobému ubytování, bez možnosti vaření, mají k dispozici dvě desítky míst například v penzionu nad restaurací Rozkvět v Dolním Němčí.

„Odbor sociální péče na městském úřadu v Uherském Brodě o tom ví, tak jako i o našich omezených ubytovacích možnostech v penzionu,“ řekl starosta Dolního Němčí František Hajdůch.

Ferdinand Kubáník ale stále počítá s tím, že ta největší migrační vlna, kdy už ti lidé nepojedou konkrétně za někým, ale bezprizorně s taškou v ruce budou čekat na naši pomoc, teprve přijde. V záloze má proto pro krátkodobé přenocování 40 – 50 lidí připravenu tělocvičnu v tamní 1. ZŠ na Mariánském náměstí, včetně zakoupených spacáků, karimatek i postelí.

„Také naše školy se připravují na přijetí prvních ukrajinských žáků do základní výuky. Jsme ve spojení s charitativními organizacemi. S převozem uprchlíků i materiální pomocí pomáhají dobrovolní hasiči. Důležité je i to, že díky uprchlickému statusu mají příchozí lidé nárok na zdravotnickou péči,“ nechal se slyšet Ferdinand Kubáník.

Město Uherský Brod podle starosty pomáhá také na úrovni finanční, kdy 600 tisíc korun pošle humanitárním organizacím.