Druhý víkend v září by do Uherského Brodu na Uherskohradišťsku mohlo dorazit až 200 majitelů lehokol nejen z České republiky, ale také například z Itálie, Slovenska, Nizozemska, Německa, Polska či Slovinska. ČTK to ve středu 18. srpna řekl Aleš Zemánek ze společnosti Azub Bike, která sraz pořádá.

Zájem o lehokola je rok od roku vyšší. Například v roce 2005 přijelo na sraz 50 jejich majitelů. Loňského setkání v podkrkonoší se jich zúčastnilo 115.

Vyznavači těchto speciálních jízdních kol spíše než sportování nazývají jízdu na lehokole cestováním. „Skutečně nejde jen o sportovní nářadí, ale aby dobře sloužila i pro dojíždění do práce,“ poznamenal Aleš Zemánek.

Asi 30 procent uživatelů lehokol jsou podle Zemánka lidé se zdravotními problémy. Nejčastěji trpí bolestmi zad a krční páteře. „Dokonce už i lékaři doporučují tohle kolo pro lidi, kteří chtějí jezdit na kole a nemohou jezdit na klasickém,“ dodal.

Historie lehokol se začala psát na počátku minulého století. Vyvíjela se souběžně s jízdním kolem. Z webových stránek historie srazů vyplývá, že první setkání lehokol se v České republice uskutečnilo nejpozději v roce 1943. Do Prahy tenkrát přijelo i mnoho jiných druhů kol, ale lehokola převažovala. První sraz v novodobé historii se uskutečnil v roce 2002 v Olomouci, na akci tehdy bylo k vidění 19 strojů.

„Zájem o lehokola jde ročně o 20 procent nahoru,“ podotkl výrobce s tím, že ve světě se zatím těší větší oblibě než v tuzemsku. V České republice Azub Bike ročně prodá 40 až 50 lehokol, což je asi pětina veškeré výroby. Zbytek podnik vyváží, nejvíce do Německa, Polska, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Jižní Koreje a Francie.

„Soustřeďujeme se hlavně na expediční kola. Na cestách máme každou chvíli nějaké lidi, kteří jedou napříč světem, a tak je testují. Tohle je způsob naší propagace. Podporujeme lidi, kteří na kolech cestují třeba napříč Asií,“ doplnil.

Na návštěvníky letošního srazu, který se v Uherském Brodě uskuteční od 9. do 12. září, čeká spousta soutěží a jiných atraktivit. Nejmladšímu účastníkovi je dva a půl roku, nejstaršímu 75 let. Bližší informace je možné najít na www.setkani-lehokol.cz.

Gabriela Sluštíková