Precedens může změnit tamější trh s realitami

Kvůli úřednické chybě se však jeho prodej dostal v dubnu zastupitelům ještě jednou na stůl a překvapivě byla tentokrát vítězná nabídka G2 Reality odmítnuta.

Další vypsané výběrové řízení na 4. července navíc obsahovalo vůbec poprvé důležitý dodatek. Mohly se do něj přihlásit pouze fyzické osoby. Podle zástupců realitních firem je však takový krok čistě populistický a k ničemu nepředejde.

„Vyloučili jsme právnické osoby proto, že jsme chtěli vyjít vstříc požadavkům některých obyvatel, kteří si stěžovali na skupování městských bytů firmami. Ideálními kupci takových nemovitostí jsou totiž lidé, kteří v nich budou opravu žít, nikoliv podnikající subjekty.

Doufám, že se tomuto cíli díky novému opatření alespoň trochu přiblížíme, i když sám takový krok považuji za problematický," uvedl k nové podmínce ve výběrových řízeních starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL). Vůbec poprvé tak Uherský Brod prodává byt pouze fyzickým osobám.

Mimoto, pokud by vysoutěžená částka odpovídala jeho tržní hodnotě, vedení města je připraveno novou podmínku začlenit do stálých požadavků při prodeji městských bytů.

„Celkově nevlastníme nijak velké množství bytů, ale kdyby vše šlo podle našeho záměru, rozhodně bychom vážně uvažovali o zavedení této podmínky i při dalších prodejích bytů," zauvažoval do budoucna Patrik Kunčar.

Takový postup se však nelíbí opozičnímu zastupiteli Ladislavu Kryštofovi (ČSSD). Ten se obává především právních důsledků kroku, jenž vede k vyloučení podnikajících subjektů.

„Nejenže může dotčená firma soudně reklamovat už první odmítnutí nabídky za 782 tisíc, ale stejně může napadnout i toto diskriminační opatření. Město jednoduše nemůže rozhodovat o tom, kdo smí a kdo nesmí předkládat nabídky na koupi veřejného majetku," kroutil hlavou Ladislav Kryštof.

Jak následně dodal, mohou být nabídky v novém výběrovém řízení také výrazně nižší než vítězná únorová cena G2 Reality. Potom by se mohlo jednat o nehospodárné zacházení s majetkem Uherského Brodu. Na takovou variantu je však vedení města připraveno.

„Jestliže se dostaneme výrazně pod původní cenu nabídnutou společností G2 Reality, věřím že prodej nebude uskutečněn a nový model se tím pádem neosvědčí. Je tedy možné, že dojde k třetímu výběrovému řízení, které omezení právnických osob nebude obsahovat," poznamenal Patrik Kunčar.

Samotná podmínka omezení nabídky na fyzické osoby přitom nemusí mít kýžený efekt. Jak poznamenal jednatel G2 Reality Rostislav Guryča, pokud budou firmy chtít, způsob odkupu nemovitosti si vždy najdou.

„Sám nehodlám podnikat žádné kroky proti městu, ale nepřijde mi to jako opatření, které by do budoucna mělo zamezit realitním společnostem dostat se k bytům. Přece jenom může každý jednatel takové firmy vstoupit do výběrového řízení jako fyzická osoba," nechápal výsledný efekt nového omezení. Podle vedení radnice však toho o moc víc nelze dělat.

„Nedokáži si představit další podmínky, které bychom měli přidat k prodeji bytu tak, aby se pravidelně naplňoval ideální scénář, a odkupovali jej jenom Broďané. Sám jsem si vědom, že takový systém je značně nedokonalý a nikomu nezabrání v koupi bytu, ale jakékoliv další specifikace a vyčleňování kupců by pravděpodobně bylo diskriminační. Byt na Rychtalíkově ulici je pilotním projektem a snad nás jeho výsledky mile překvapí," zakončil Patrik Kunčar.