Rozpočtem přes čtyřicet milionů suverénně největší příspěvková organizace města pojme na pětapadesát zaměstnanců. Většina z nich však bude převedena z městského úřadu, nových pracovních míst vznikne v administračním prostředí kolem pěti a v terénních službách asi šest.

„Poslední kapkou byl problém s dodavatelskou firmou při péči o veřejnou zeleň (O trávníky se začne starat město samo…). Osmdesát až devadesát procent činností, které bude zajišťovat nová příspěvková organizace, již město vykonává. Zaměstnanci ale momentálně pracují pod městským úřadem, nově by měli přejít pod Technické služby," vysvětlil místostarosta David Surý (KDU-ČSL).

Hlavním přínosem vzniku TSUB má být úspora peněz, které se vydávaly soukromým firmám, a lepší kontrola kvality práce.

Opozice projekt nevidí tak ideálně

„Nepočítáme s navýšením rozpočtu. To, co jsme za údržbu platili, budeme nyní platit technickým službám s předpokladem, že si provizi, která zůstávala externím firmám, ponecháme. Konečný rozpočet zatím nemáme přesně spočítaný, nicméně vyšplhá se určitě přes čtyřicet milionů korun," prozradil místostarosta Uherského Brodu Petr Vrána (NK).

Záměrem chvályhodný projekt, jehož realizace však není ideální. Tak hodnotí novinku brodská opozice.

„Už léta jsme se bavili o tom, že privatizace technických služeb byla nešťastná. Tehdy Rumpold z poloviny vlastněný městem přešel nakonec do majoritního vlastnictví soukromých osob. Myslím ale, že je předčasné současnému vedení tleskat, to ukáže až čas. Vnímám nicméně tento krok jako krok proti Rumpoldu, jako vyslovení nedůvěry této firmě, přestože to byl dlouhodobý obchodní partner města. To na Uherský Brod určitě nevrhá dobré světlo," vyjádřil se opoziční zastupitel Ladislav Kryštof (ČSSD).

Sám před lety přišel s alternativou, která se mu zdála vhodnější. „Osobně jsem už dříve jednal s Rumpoldem, zdali by nebylo možné vstoupit opět do polovičního vlastnictví společnosti. To by byla podle mého rozhodně lepší alternativa," zauvažoval.

Možná dojde i k propouštění

Právě Rumpold, jenž byl do nedávna největším dodavatelem služeb pro Uherský Brod, na zřízení technických služeb doplatí nejvíce. O lepším hospodaření však podle jednatele společnosti Miroslava Žmolíka nemůže být řeč.

„Je to pro nás nepříjemná zpráva. Rozhodně nesouhlasím s tím, že by se tímto krokem zefektivnila práce na veřejných prostranstvích. Nejen poplatky spojené s administračními úkoly, ale také organizace práce a především motivace zaměstnanců plnit zodpovědně zadané úkoly jsou v porovnání se soukromou sférou v té státní vždy minimální," myslí si Miroslav Žmolík. Jeho společnost podle něj doplatila na to, že výběrové řízení často neumožňuje zvolit nejlepší firmu, ale tu nejlevnější, s níž pak město může udělat špatnou zkušenost.

Vzhledem k tomu, že se dá předpokládat úbytek práce, nevylučuje ani možné propouštění části zaměstnanců.

„Z mé strany nešlo udělat nic, abych rozhodnutí města dokázal zvrátit. A zdali to vnímám jako otočení se Uherského Brodu zády k Rumpoldu, který dlouhodobě spravoval určené části veřejného prostranství? Dá se to tak taky říct," poznamenal Miroslav Žmolík.

Vzhledem k předpokládanému náboru do TSUB se však zaměstnanci Rumpoldu nemusejí o práci bát. Město je totiž připraveno nabídnout jim pozici, na níž byli zvyklí.

„V terénu nyní máme dostatek pracovníků, které bude stačit doplnit o třetí secí četu čítající kolem šesti až sedmi pracovních pozic. Na ně jsme nicméně připravení přijmout zaměstnance Rumpoldu či jiných externích firem, kterým se vzhledem k vytvoření technických služeb sníží objem zakázek od města, což může vést k jejich propouštění. Ostatně tomu tak bylo již při převzetí oprav veřejného osvětlení nebo při převzetí odpovědnosti za zimní údržbu chodníků," dodal Petr Vrána.