Neoficiální útočiště alternativní scény uherskobrodské kultury. Ulité Kafé v blízkosti centra Uherského Brodu už více než před rokem ukončilo svůj provoz po neshodách s vedením města.

Budova v Seichertově ulici tak od ledna 2018 zeje prázdnotou. Kvůli havarijnímu stavu má být navíc v příštích měsících srovnána se zemí.

Co na jejím místě bude, je však zatím nezodpovězenou otázkou. Někteří zastupitelé by tam opět rádi uvítali občerstvení s posezením či další kavárnu. Vedení Brodu se však zatím kloní k prodeji pozemku.

„Pořád u nás řešíme, jak oživit centrum města. Nabízí se nám zde pozemek v jeho blízkosti, který vlastní město a bude jej mít k dispozici. Já osobně bych šel raději do opravy stávajícího objektu. Ale i když dojde k jeho demolici, bylo by logické se tak příhodného místa nezbavovat,“ přiblížil svoji představu opoziční zastupitel Ivan Láska (ANO).

Divadelní spolek Pod lampú v Kojetíně- Křenovicích. Soutěž divadelních souborů.
Vavříny vítězů je ověnčeno kojetínské tažení ochotníků z Bánova i z Brodu

Právě kavárny a provozy pohostinství by podle mnohých mohly pomoci oživit Masarykovo náměstí v Uherském Brodě podobně, jako je tomu v sousedním Uherském Hradišti. Projektů v okolí centra proto vedení města chystá hned několik.

„Stále máme vytipováno jako ideální místo pro kavárnu s venkovním posezením současné prostory, v nichž nyní lze nalézt lékárnu. Tam by se mohla v budoucnosti přestěhovat i část infocentra,“ poodkryl své vize starosta Uherského Brodu Ferdinand Kubáník.

Objekt, který sousedí s nově opravenou „kachlíkárnou“, by pak nabízel posezení ve vnitrobloku obou budov.

„S lékárnou uzavíráme vždy nájemní smlouvu na jeden rok. Takže se vždy můžeme rozhodnout, že ji už dále neprodloužíme,“ doplnil Ferdinand Kubáník.

Od konkrétnějších plánů s vybudováním zázemí pro kavárnu přímo na Masarykově náměstí odrazuje město prozatím vysoká částka za úpravu prostor, která podle Ferdinanda Kubáníka byla předběžně vyčíslena okolo deseti milionů korun. S možností v podobě místa bývalého Ulitého Kafé sám dnes nepočítá.

„Otázkou ještě zůstává, zdali nechat oblast jako zastavitelnou, nebo ne. V případě výstavby nového objektu bych však preferoval prodej pozemku soukromému investorovi. V podmínkách prodeje si pak můžeme vymínit, aby tam bylo provozováno nějaké pohostinství,“ upřesnil Ferdinand Kubáník.

V budoucnosti by navíc mohlo vzniknout ještě další místo pro podnik stejného ražení, a to v plánovaném polyfunkčním domě, jehož výstavba se připravuje na místě současných vykopávek na křižovatce ulic Komenského, Nerudova a Masarykova náměstí.

„Jsme v kontaktu s investory, kteří projevili také zájem o umístění kavárny nebo cukrárny do prostor nového objektu. Dokonce by se mohlo jednat o alternativní podnik ve stylu bývalého Ulitého Kafé,“ prozradil starosta Brodu.

Vznik podobného místa by uvítal i současný ředitel Domu kultury Radek Srnec. Právě tato příspěvková organizace města totiž v minulosti s Ulitým Kafem úzce spolupracovala.

Josefovská výstava vín ve Vážanech
Josefovská výstava vín ve Vážanech se honosila 42. ročníkem

„Určitě by to bylo pro kulturu v Uherském Brodě skvělé, sám jsem koncept Ulitého Kafé měl rád. Spolupracovat bychom určitě chtěli, ačkoliv už ne tak úzce, jak tomu bylo v minulosti. V té chvíli bychom totiž mohli jednomu podniku dávat na úkor ostatních konkurenční výhodu naší podporou,“ sdělil Radek Srnec.

Svoji roli v dalším směřování uherskobrodské alternativy odmítl komentovat Karel Gregor, který do roku 2018 provozoval Ulité Kafé. „Už jsem tu kapitolu v sobě mentálně uzavřel a nechtěl bych dál do toho zasahovat nebo snad rozdmýchávat vášně,“ dodal Karel Gregor.

Právě dlouholetý provozovatel podniku, který se stal zázemím pro brodskou alternativní scénu, se na sklonku roku 2018 rozhodl s městem neprodloužit nájemní smlouvu. Příčinou toho měly být tehdejší problémy s letním kinem a následné rezignace bývalého ředitele Domu kultury Jana Zapletala a Lenky Slívové.

Sál Agra Zlechov se v sobotu zaplnil vínomilci, kteří si mohli koštovat některý z 385 vzorků vín, ale také olivy, klobásy a sýry.
Sedmý ročník Zlechovského koštování návštěvníky nezklamal