„Aktuálně tam (Uherskohradišťská nemocnice, pozn. redakce) máme k dispozici 24 ventilátorů a 22 z nich je obsazených, přičemž covid pozitivních pacientů je na umělé plicní ventilaci v tuto chvíli 13,“ řekl mluvčí nemocnic ve Zlínském kraji Egon Havrlant.

Pacienti, kteří se v nemocnici léčí s koronavirem v těch nejtěžších stavech, potřebují často umělou plicní ventilaci po dobu tři až čtyř týdnů. Velkou část této doby už jsou sice vyléčení z covidu a mohou být přesunuti z oddělení ARO na další jednotky intenzivní péče, ale dál musí být ventilovaní, dokud se vlastně nenaučí znovu dýchat spontánně bez pomocí přístroje.

Plicní ventilace si kolem 13. hodiny převzal ředitel nemocnice Petr Sládek. Dva přístroje putovaly hned na oddělení ARO. Zbylé zůstávají zatím ve skladu, připraveny k okamžitému využití.

Nárůst počtu pacientů

„Během jara a léta jsme se stihli dovybavit, ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje tak máme celkem 90 plnohodnotných ventilátorů a k nim ještě více než tři desítky záložních, teď tedy přibylo dalších deset,“ popsal Havrlnat.

V Uherskohradišťské nemocnici je tedy k dispozici 24 ventilátorů a ode dneška deset nových, v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně je asi 80 ventilátorů včetně záložních a další jsou pak v nemocnicích ve Vsetíně a Kroměříži.

„Můžeme je samozřejmě podle potřeby přesouvat. Pokud se vyplní predikce nárůstu covidových pacientů, kteří budou v příštích týdnech potřebovat umělou plicní ventilaci, měly by nám tyto počty ventilátorů na péči o ně dostačovat,“ dodal Egon Havrlant.