Čas na zapálení svíčky v den státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii i o Mezinárodním dnu studenstva, si musel najít každý z obyvatel města či příchozích individuálně.

Stejně tak to učinili představitelé Uherského Hradiště, kteří ještě před tím uctili památku obětí komunistického režimu také u pomníku poblíž bývalé uherskohradišťské věznice. Informoval o tom mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

„Že si po 31 letech od masových demonstrací půjdeme připomenout Den boje za svobodu a demokracii a nacistické represálie českého studentstva v roce 1939 každý sám, to by mě ve snu nenapadlo. Ale i v letech, kdy běh věcí neovládala epidemie a bývalo plné náměstí lidí, jsem si říkal, že krátce postát, zapálit svíčku, položit květiny je vlastně jenom gesto.

Důležité je, co se odehrává uvnitř člověka, jestli myslí na osobní statečnost lidí, kteří před 31 lety nejvíce toužili po docela obyčejných věcech - po míru a po svobodě.

Po takových prostých věcech, které by měly být ve slušné a vyspělé společnosti samozřejmostí. Ať už se společnost od té doby pohnula kamkoliv, buďme za to vděční, že se nám tenkrát tyto hodnoty podařilo vybojovat,“ uvedl starosta města Stanislav Blaha.