Neodkladnou akutní péči sice chtějí v Uherskohradišťské nemocnici garantovat v plném rozsahu, přesto od 1. prosince ve všední dny mezi 17 a 20 hodinou tam nelze počítat s lékařskou pohotovostní službou pro dospělé (LPS).

„Drtivou většinu těchto služeb zajišťují lékaři Uherskohradišťské nemocnice, praktickými lékaři je zabezpečena v našem okrese jen marginálně, na rozdíl od sousedních okresů,“ uvedla mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Lucie Sedláčková.

Prázdná třída. Ilustrační foto.
Pondělní stávka. Podívejte se, které školy na Uherskohradišťsku zůstaly zavřené

LPS bude fungovat prozatím první tři prosincové víkendy, tedy 2. a 3., 9. a 10., 16. a 17. prosince. Podle Sedláčkové jedná nemocnice o možnostech personálního zajištění jak s praktickými lékaři, tak se Zlínským krajem.

„Jelikož naše lékaře musíme primárně využít k zajištění chodu nemocnice a zabezpečení akutní péče. Prosíme pacienty o respektování tohoto omezení a řešení případných zdravotních obtíží se svým praktickým lékařem,“ doplnila Sedláčková.

Nové kluziště ve Starém Městě v říjnu 2023
Stavba staroměstského kluziště je ve finále. Otevře exhibicí hokejových legend

Omezení provozu se podle vedení nemocnice dotkne také několika odborných ambulancí. „Nově příchozím pacientům proto doporučujeme ověřit si provoz telefonicky. Od 1. prosince lze ordinační hodiny jednotlivých ambulancí vyhledat na webových stránkách nemocnice,“ upozornila Lucie Sedláčková

Další fotovoltaickou elektrárnu instalovali v Uherskohradišťské nemocnici. Tentokrát na střeše transfuzní stanice; listopad 2023
Střechu transfuzní stanice v Hradišti kryje fotovoltaika. Sníží to náklady

Akutní a onkologická operativa bude podle ní zachována v plném rozsahu. Již naplánované výkony budou provedeny. Všechny ostatní akutní obory včetně porodnice nadále fungují bez omezení.

„O dalších případných provozních změnách budou pacienti informování s předstihem, a to prostřednictvím zpráv na webových stránkách nemocnice a oznámení na sociálních sítích,“ dodala nemocniční mluvčí.

Jednání lékařů s premiérem Fialou budou pokračovat

Do protestů se po celé republice zapojí tisíce lékařů. Pacienti jejich nespokojenost pocítí na odkladu plánovaných operací, nemocnice pak na finančních ztrátách.

Poslední jednání nespokojených lékařů s premiérem Petrem Fialou ale přece jen přinesla naději na dohodu. Premiér nabídl pro příští rok 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění na nárůst odměňování.

Premiér Petr Fiala se dohodl s lékaři na navýšení platů. Ilustrační snímek
Hrozba zažehnána? Fiala se dohodl s protestujícími lékaři, slíbil miliardy navíc

Neznamená to však zatím zažeznání protestů. Ty lékaři, kteří vypověděli přesčasy, podle viceprezidenta České lékařské komory (ČLK) Jana Přády odvolají tehdy, až se premiérem předložená nabídka potvrdí písemně.

Obě strany se podle Fialy domluvily, že v příštích dnech budou jednání pokračovat. „Abychom našli správný technický mechanismus, aby se podařilo je dostat skutečně do platů a mezd, a v jaké struktuře budou rozděleny,“ řekl premiér.