Vzpomínková bohoslužba se uskutečnila v bývalé vězeňské kapli, na jejíchž zdech jsou stále výrazné symboly komunismu – rudá pěticípá hvězda, srp a kladivo i nápis Proletáři všech zemí, spojte se.

Akce se uskutečnila u příležitosti konce natáčení filmu režiséra Jána Nováka s pracovním názvem Jméno. Silný příběh vypráví o dvou mladých lidech, kteří se ze současnosti přenesou do minulosti a ocitají se právě ve vězení v Uherském Hradišti. Snímek se do kin dostane pravděpodobně během dubna či května příštího roku.

Včerejší ekumenické bohoslužby se zúčastnili nejen pozvaní hosté a filmoví herci, ale i příbuzní politických vězňů či samotní političtí vězni, kteří v uherskohradišťské věznici pobývali. Mezi nimi byl například i Jan Janků z Hanušovic, který byl původně odsouzený k trestu smrti, tehdejší soud mu nakonec trest zmírnil na 20 let žaláře. V Hradišti pobýval od roku 1949 do roku 1950, další léta strávil na Mírově a v Praze.

„Do vězení mě poslali za to, že jsem byl aktivním skautem,“ vzpomínal usměvavý důchodce. „Tak tady se mě snažili přesvědčit o dobrotě socialismu,“ podotkl. Vzpomínky na pobyt ve věznici jsou pro něj stále velmi silné. „Konaly se zde hrůzné popravy,“ řekl. Vzpomněl si například na mladého učitele odsouzeného k trestu smrti, jenž byl těžce nemocný tuberkulózou. „Zbýval mu měsíc života. V takových případech se dává milost. Oni ale ne. Už nemohl chodit, tak ho do cely smrti přenesli a hodili mu oprátku na krk,“ popsal jeden z mnoha krutých příběhů.

Smyslem včerejší bohoslužby bylo uctění památky všech vězněných, mučených a popravených žen i mužů, kteří z uherskohradišťské věznici nedobrovolně strávili část svého života nebo zde zemřeli, ať za druhé světové války či v době komunismu. V letech 1948 až 1953 zde našlo smrt téměř 30 lidí, většina z nich byla popravena, 11 lidí zemřelo umučením, dva byli zastřeleni.

Budova věznice nyní chátrá. Uherskohradišťská radnice ji chce společně se Zlínským krajem odkoupit od ministerstva spravedlnosti. V prostorách by mělo vzniknout muzeum totality.