„Rozhodně se nedá říct, že by všichni tito lidé byli bezdomovci. Jsou to lidé z Brna, Pardubic a dalších českých měst, kteří mají bydlení, ale doma se nezdržují. Nemají práci a pobyt v azylovém domě je pro drtivou většinu z nich nepřijatelný. Museli by tam dodržovat stanovená pravidla, a to jim evidentně nevyhovuje," podotkl ke stávající situaci s rostoucím počtem bezdomovců a jejich souputníků velitel hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík. Podle jeho názoru a dlouhodobých zkušeností je rozrostení někdejší skupinky souvisí s četnými kulturními akcemi, které se v minulých měsících v Uherském Hradišti uskutečnily. „Jedná se například o Lení filmovou školu, Slovácké beachové léto a některé další větší akce. Pro lidi tohoto typu jsou akce s větším počtem lidí vítaným zdrojem jídla a pití, navazování nových vztahů s podobnými osobami, a proto i po jejich skončení ve městě zůstávají," vysvětlil Vlastimil Pauřík.

Nezvaní „takyobyvatelé" Uherského Hradiště přebývají, kde se dá. V poslední době si například oblíbili rozlehlý a opuštěný areál někdejší mařatické konírny, další se schází na Masarykově náměstí nebo u hradišťských supermarketů. Personál obchodů s potravinami a smíšeným zbožím je proto v plné pohotovosti. „Před časem jsme s pomocí jednoho ze zákazníků zadrželi zloděje, který u nás kradl zboží. Vysmíval se nám, ať klidně zavoláme policii, že i tak bude krást dál, protože se tím živí," popsal neskutečnou drzost některých zlodějů pracovník prodejny na Masarykově náměstí Milan Kura.

Bezdomovci ve Slovácké metropoli často hledají pomoc na provozovnách Charity, ale třeba také na faře, která se nachází v centru města. „Pravdou je, že lidí bez domova, kteří zvoní u našich dveří, přibylo. Stává se to prakticky každý den, což dříve nebývalo tak časté. A většinou se jedná o neznámé lidi, které jsem dřív vůbec nevídal," konstatoval uherskohradišťský farář Ján Turko, který dodal, že bezdomovcům zpravidla dá něco k snědku. „Někteří chtějí i peníze, ty jim ale nedávám," dodal Ján Turko.

Zvýšený zájem zaznamenali také pracovníci azylového domu Sv. Vincence ve Starém Městě. „Hlásí se nám více lidí než v předešlých měsících, ale může to souviset i s nástupem chladnějšího počasí. Například minulý týden jsem musel odmítnout tři zájemce, kvůli plně obsazené kapacitě našeho zařízení," vysvětlil vedoucí domu Sv. Vincence Oto Holeček.